ČNB pokračovala v intervencích i v květnu, utratila 15,5 miliardy | E15.cz

ČNB pokračovala v intervencích i v květnu, utratila 15,5 miliardy

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Michael Tomes, E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česká národní banka pokračovala v intervencích proti posilující koruně i v květnu, kdy na devizovém trhu utratila celkem 15,5 miliardy korun. Vyplývá to z údajů o devizových obchodech, které ČNB zveřejnila. Režim devizových intervencí centrální banka zahájila v listopadu 2013 s cílem oslabit korunu a držet její kurz poblíž hranice 27 Kč/EUR. Od té doby do konce letošního května intervenovala v objemu zhruba 546 miliard korun.

Při intervencích banka prodává korunu a kupuje eura. V listopadu 2013 ČNB nakoupila eura za zhruba 200 miliard korun. Další intervence přišla loni v červenci, kdy ČNB koupila více než miliardu eur za zhruba 28 miliard korun. Poté v srpnu nakoupila eura za zhruba 100 miliard korun a v září za 63 miliard korun. Od listopadu do února byla ČNB každý měsíc na trhu aktivní a koupila eura za dalších 126 miliard korun. Po březnové přestávce se ČNB na devizový trh vrátila znovu v dubnu, kdy intervenovala za téměř 11 miliard korun. Případný objem červnových intervencí banka oznámí 8. srpna.

„Statistika devizových intervencí za měsíc květen potvrzuje, že ČNB v uplynulých měsících nečelila na devizových trzích žádnému významnému tlaku. Udržování jejího kurzového závazku tak pro ni nepředstavuje žádné významné úsilí a s ním spojené náklady,“ uvedl analytik Generali Investments Radomír Jáč. Data o devizových rezervách za červen podle něj indikují, že objem devizových intervencí ČNB byl zcela minimální, čemuž odpovídají i signály z vývoje dekádní bilance centrální banky, tedy z vývoje jejich pohledávek vůči zahraničí.

Analytik Komerční banky Marek Dřímal nepředpokládá, že by ČNB navzdory meziměsíčnímu růstu objemu intervencí zvažovala zavedení záporných úrokových sazeb či jiná nestandardní opatření. „Měsíční objem intervencí v objemu do jedné miliardy eur jsou podle nás pro centrální banku dlouhodobě udržitelné,“ uvedl.

Dřímal očekává, že ČNB opustí kurzový závazek na konci příštího léta, kdy by měla inflace dosáhnout dvouprocentního cíle. „Zároveň očekáváme, že během této doby zavede centrální banka krátkodobě záporné úrokové sazby na přebytek bankovní likvidity, aby odradila spekulativní útoky,“ dodal.

Konec kurzového závazku podle něj ale nebude znamenat konec intervencí. „I poté, co ČNB umožní pohyb koruny pod hodnotu 27 korun za euro, bude centrální banka regulovat posilování české měny skupováním eur, aby českou ekonomiku nezasáhl nějaký prudký šok,“ upozornil Dřímal.

Letos již sto miliard

ČNB letos vydala v rámci své aktivní intervence v přepočtu přes 100 miliard korun, uvedl analytik skupiny Roklen Lukáš Kovanda. Za celý loňský rok intervenovala v objemu téměř 244 miliard korun. Vzhledem k tomu, že v listopadu 2013, při zahájení intervence, vydala za oslabení koruny asi 200 miliard. Objem devizových rezerv v držení ČNB v poměru k hrubému domácímu produktu ČR se nyní pohybuje kolem 40 procent. To je podle něj z hlediska ČNB stále poměrně „komfortní“ úroveň.

Bankovní rada ČNB na konci června zopakovala, že za pravděpodobný termín ukončení režimu devizových intervencí považuje polovinu roku 2017.

Devizové rezervy ČNB v červnu vzrostly o téměř 232 milionů eur
Devizové rezervy České národní banky ke konci června vzrostly proti květnu o téměř 232 milionů eur na 67,685 miliardy eur. Zvýšily se také v korunovém vyjádření, v dolarovém naopak klesly.

V korunách se devizové rezervy v červnu zvýšily o 13,706 miliardy korun na 1,836 bilionu korun. V dolarech se objem rezerv snížil o zhruba 86 milionu a činí 75,156 miliardy dolarů. Meziročně se devizové rezervy v eurech zvýšily o 16,687 miliardy eur, v korunách stouply o 446,852 miliardy a v dolarech o 18,088 miliardy.

Exportéři: Intervence ČNB zvýšily vývoz o téměř půl bilionu

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah