ČNB pošle do rady výkonných ředitelů MMF Michaelu Erbenovou | E15.cz

ČNB pošle do rady výkonných ředitelů MMF Michaelu Erbenovou

Sídlo MMF ve Washingtonu
Sídlo MMF ve Washingtonu
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Jedním z 24 výkonných ředitelů Mezinárodního měnového fondu (MMF) bude od letošního listopadu po následující dva roky bývalá členka bankovní rady České národní banky a nynější ředitelka divize regulace a dohledu nad finančním trhem MMF Michaela Erbenová (47). Jmenování Erbenové vyplývá z dohody v rámci MMF.

Česká republika, která je s Tureckem, Rakouskem, Maďarskem, Slovenskem, Slovinskem, Běloruskem a Kosovem součástí tzv. středo a východoevropské konstituence v rámci MMF, má právo navrhnout kandidáta na období 2016 až 2018. To vychází z dohody uzavřené v roce 2012 na deset let, která počítá s rotací kandidátů. V rámci ní se v uvedeném období střídá Turecko (návrh kandidáta na pozici člena Výkonné rady v letech 2014 až 2016 a 2018 až 2020), Maďarsko (2010 až 2012), Rakousko (2012 až 2014) a Česká republika (2016 až 2018). Erbenovou navrhla bankovní rada ČNB.

Volba se uskuteční v říjnu. „Nicméně tento akt je pokládán za formální a zvoleni jsou zpravidla vždy všichni navržení kandidáti, a to právě proto, že každá konstituence navrhuje jednu osobu. Výkonní ředitelé nicméně nejsou reprezentanti členských zemí,“ uvádí materiál. Erbenová pracuje v MMF od roku 2007. Předtím působila v poradenské firmě A. T. Kearney a v letech 2000 až 2006 byla členkou bankovní rady ČNB.

Výkonná rada MMF je odpovědná za vedení každodenní agendy fondu. Fond vznikl v roce 1944, má 188 členských států a jeho cílem je usnadňovat mezinárodní měnovou spolupráci, podporovat stabilitu směnných kurzů a prostřednictvím půjček podporovat státy, které zažívají hospodářské potíže.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.