ČSOB stoupl čistý zisk téměř o třetinu. Do kladných čísel se vrátila i KBC | E15.cz

ČSOB stoupl čistý zisk téměř o třetinu. Do kladných čísel se vrátila i KBC

ČSOB stoupl čistý zisk téměř o třetinu. Do kladných čísel se vrátila i KBC
ČSOB
• 

ČTK

Československá obchodní banka za tři čtvrtletí roku zvýšila čistý zisk meziročně o 29 procent na 11,5 miliardy korun. Vysoký meziroční růst zisku je výsledkem nízké srovnávací základny z roku 2011, která byla ovlivněna opravnými položkami na expozici vůči řeckým dluhopisům. Aktiva banky od počátku roku klesla o jedno procento na 931,8 miliardy korun.

„V nerostoucím ekonomickém prostředí jsme dokázali růst v objemech firemních úvěrů a rovněž hypoték. Čisté úrokové výnosy rostly i přes pokles úrokových marží. Zároveň jsme provozní náklady udrželi zhruba na úrovni z minulého roku ve výši 11,4 miliardy korun,“ komentoval výsledky generální ředitel ČSOB Pavel Kavánek.

Vklady ČSOB vzrostly meziročně o pět procent na 627 miliard korun. Zasloužil se o to především růst objemu běžných a spořicích účtů. Objem úvěrů se zvýšil meziročně o 11 procent na 474 miliard korun. Růst byl tažen především nárůstem objemu hypoték a úvěrů velkým firmám.

Čistý úrokový výnos stoupl meziročně o dvě procenta na 18,9 miliardy korun. Příjmy z poplatků a provizí naopak klesly o devět procent. Kapitálová přiměřenost skupiny ČSOB k 30. září činila 14,6 procenta.

ČSOB získala licenci pro vstup do obou pilířů důchodové reformy

Náklady na úvěrové riziko v absolutním vyjádření stouply na 1,1 miliardy, zatímco ukazatel nákladů na úvěrové riziko zůstal téměř nezměněn. Italské dluhopisy banka prodala v plné výši v září 2012, žádnou expozici vůči zemím jižní Evropy nyní nemá. Belgická finanční skupina KBC, která ČSOB ovládá, se ve třetím čtvrtletí vrátila do kladných čísel. KBC oznámila, že těžila ze silného výkonu na domácím trhu a ve střední a východní Evropě.

Čistý zisk KBC za čtvrtletí dosáhl 531 milionů eur proti ztrátě 539 milionů eur ve druhém čtvrtletí a propadu 1,58 miliardy eur o rok dříve. Za prvních devět měsíců vytvořila KBC zisk 372 milionů eur proti ztrátě 424 milionů eur ve stejném období.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!