Daně a odvody ukrajují z českých mezd stále více, zatížení je sedmé nejvyšší v OECD | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Daně a odvody ukrajují z českých mezd stále více, zatížení je sedmé nejvyšší v OECD

ČTK

V loňském roce činilo daňové zatížení mezd v České republice 43,7 procenta, proti předchozímu roku se tak zvýšilo o 0,38 procentního bodu. V rámci 36 členských států Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) bylo sedmé nejvyšší. Vyplývá to ze zprávy OECD.

Průměrné daňové zatížení mezd v celé OECD se loni naopak snížilo, a to o 0,16 procentního bodu na 36,1 procenta. Výrazný pokles zaznamenalo daňové zatížení mezd v Estonsku, ve Spojených státech, Maďarsku a Belgii, a to díky daňovým reformám, upozornila OECD.

Belgičané měli navzdory tomuto poklesu i nadále nejvyšší daňové zatížení v rámci OECD, státu ze své mzdy odvedli 52,7 procenta. Naopak nejnižší daňové zatížení bylo v Chile, kde činilo pouze sedm procent.

OECD zhoršila výhled světové ekonomiky

V rámci zemí visegrádské čtyřky bylo v loňském roce daňové zatížení mezd v České republice druhé nejvyšší po Maďarsku, kde činilo 45 procent. Na Slovensku činilo 41,7 procenta a v Polsku 35,8 procenta, vyplývá z údajů OECD.

Daňové zatížení mezd ukazuje, jaké procento z celkových mzdových nákladů tvoří daně z příjmu zaměstnanců a odvody na sociální a zdravotní pojištění. Počítá se z průměrného příjmu svobodného a bezdětného zaměstnance.

Glosa Martina Čabana: Dárek učitelům
Vláda předvádí festival marketingu, říká předseda ODS Petr Fiala

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!