Devizový trh zaznamenal pokles dolaru

Dolar

Dolar Zdroj: profimedia.cz

Dolarové bankovky
Dolar
3
Fotogalerie

Americký dolar ve středu na devizovém trhu klesá. Přispěly k tomu slabé údaje o aktivitě ve zpracovatelském průmyslu v USA, které obnovily obavy o další růst americké ekonomiky. Obchodníci také s dalšími nákupy dolarů vyčkávali před dnešním koncem dvoudenního zasedání měnového výboru americké centrální banky (Fed). Objem obchodů je navíc nízký kvůli svátku v Evropě.

Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, kolem 17:40 SELČ odepisoval 0,2 procenta na 97,29 bodu. Euro k dolaru přidávalo 0,3 procenta na 1,1246 USD, dolar k japonskému jenu pak ztrácel 0,2 procenta na 111,16 JPY. Euro vůči jenu zůstalo téměř beze změny kolem 125,05 JPY.

Zasedání Fedu přichází poté, co příznivé údaje o růstu americké ekonomiky poslaly v dubnu dolar na nejvyšší hodnotu za dva roky. Naděje na oživení americké ekonomiky po zpomalení koncem loňského roku se však dnes mírně snížily, když americký Institut pro řízení dodávek (ISM) uvedl, že aktivita ve zpracovatelském sektoru klesla v dubnu nejníže za dva a půl roku. Překvapivé zhoršení aktivity částečně kompenzovala zpráva organizace ADP, podle které americké soukromé firmy v dubnu přijaly 275 tisíc zaměstnanců, nejvíce za devět měsíců.

K posílení dolaru minulý měsíc částečně přispěly také ztráty eura kvůli rostoucím obavám ze zpomalení ekonomiky eurozóny. Nicméně relativně příznivá úterní statistika z eurozóny pomohla euru k růstu nad 1,12 USD, uvedla agentura Reuters.