ČNB vsadila přes 150 miliard na dolar, analytici ale více věří euru | E15.cz

ČNB vsadila přes 150 miliard na dolar, analytici ale více věří euru

Jaroslav Bukovský

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Česká národní banka loni udělala velkou sázku na americký dolar. V rámci správy svých devizových rezerv totiž změnila měnu, ve které drží jejich nikoli nevýznamnou část, a to z eur na dolary. Celkem bankéři konvertovali do americké měny více než šest miliard eur (153,8 miliardy korun). To odpovídá zhruba pěti procentům z celkového objemu devizových rezerv, které ČNB drží a které z větší části skoupila během devizových intervencí v létech 2013 až 2017. Centrální banka to uvedla ve své výroční zprávě za loňský rok.

„V roce 2018 pokračoval přesun části eurových aktiv do amerických dolarů. Ten byl zahájen v roce 2017 z důvodu zachování diverzifikační úlohy amerického dolaru v rezervním portfoliu ČNB poté, co důsledem devizových intervencí prováděných v eurech výrazně posílilo procentní zastoupení eura v měnové struktuře rezerv,“ uvádí výroční zpráva ČNB.

Prodeje eur realizované v průběhu roku 2018 snížily zastoupení eura v devizových rezervách banky z 66 na 61 procent. Naopak zastoupení amerického dolaru takřka o třetinu narostlo, a to z 18 na 23 procent. 

„Hlavním důvodem je zřejmě optimalizace rozložení měn, ve kterých má banka své měnové rezervy, jelikož analytici spíše sází na růst kurzu eura,“ říká ekonom Cyrrusu Michal Brožka.

Průměr z očekávání analytiků oslovených agenturou Bloomberg totiž v ročním horizontu počítá se zhruba sedmiprocentním posílením eura oproti dolaru. 

Česká národní banka měla ke konci března devizové rezervy v přepočtu v objemu takřka 3,3 bilionu korun. Většinu svých devizových rezerv ČNB investuje, největší podíl na objemu investic mají dluhopisy vydané vládami ekonomicky vyspělých zemí, vybrané dluhopisy s vládními zárukami a dluhopisy emitované nadnárodními institucemi s nejlepšími ratingy. Dalšími instrumenty jsou například akcie či depozita u jiných centrálních bank ve světě.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah