Pád šéfa kečupového impéria Kraft Heinz je naše práce, holedbá se finančník Krúpa

Pavol Krúpa

Pavol Krúpa Zdroj: Krupa Global Investments a.s.

Kraft Heinz
Kraft Heinz
Pavol Krúpa
Pavol Krúpa
5
Fotogalerie

Střídání na pozici šéfa potravinářského gigantu Kraft Heinz je prý korunovací aktivistických snah miliardáře a minoritního akcionáře firmy Pavola Krúpy. Tak alespoň změnu na klíčového postu kečupového impéria podává na sociální síti Twitter sám slovenský finančník, který do Kraft Heinz v minulosti investoval přes sto milionů dolarů.

Nové angažmá Miguela Patricia odráží podle Krúpy jeho dřívější tlak na změnu ve vedení firmy. Analytici ale vidí za výměnou šéfa primárně iniciativu hlavního akcionáře, totiž legendárního investora Warrena Buffetta.

„Naše iniciativa v Kraftu přináší své výsledky. Tlačili jsme management, aby udělal změny a bývalý šéf Bernardo Hees byl nahrazen,“ uvádí na svém twitterovém účtu Pavol Krúpa. „Věřím, že Miguel Patricio vrátí ikonickou firmu na vrchol,“ tweetuje finančník. Globální potravinářský gigant Kraft Heinz vyměnil svého klíčového člověka počátkem tohoto týdne. Podle odborníků se výměna dala předvídat, jelikož byznys firmy upadal.

"Změna na postu šéfa firmy se udála kvůli neuspokojivému vývoji hospodaření Kraft Heinz z poslední doby. A to velmi pravděpodobně na popud hlavního akcionáře, Berkshire Hathaway miliardáře Warrena Buffetta,“ říká analytik České spořitelny Petr Bártek. Nepříznivou kondici firmy odrážel i pád potravináře na burze. Akcie Kraft Heinz jen za poslední rok spadly z necelých šedesáti dolarů na pouhých 32, ztráta investorů tak atakovala padesát procent.

Investiční skupina Krupa Global Investments Pavla Krúpy investovala do akcií Kraft Heinz loni závěrem léta a postupně svou pozici mírně navyšovala ruku v ruce s poklesem akcií firmy. Investice v přepočtu v řádu necelých dvou a půl miliardy korun ovšem představuje jen marginální vlastnický podíl. Kraft Heinz má i po strmém akciovém pádu z posledního roku burzovní hodnotu necelých 900 miliard korun, Krúpův podíl by tak nedosahoval ani půl procenta z firmy.

V rámci svých aktivistických snah tehdy Pavol Krúpa poslal otevřený dopis členům představenstva Heinz a akcionářům společnosti. Vyjádřil v něm znepokojení nad vývojem firmy, kterou vedle Berkshire Hathaway kontroluje ještě druhý největší akcionář, brazilská investiční skupina 3G Capital Jorge Paola Lehmanna. „KGI je znepokojena, že zmínění akcionáři Heinz nezvládli uřídit ikonickou značku,“ uváděl mimo jiné dopis.