Android Pay: Google přiskočil do rozjetého českého bezkontaktního vlaku | E15.cz

Google přiskočil do rozjetého českého bezkontaktního vlaku

Android Pay
Android Pay
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Marek Schwarzmann

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Společnost Google a její partneři z bankovní a platební sféry v Česku v úterý zprovoznili službu Android Pay, která uživatelům chytrých mobilních telefonů s verzí systému Android 4.4 a vyšší umožní bezkontaktně platit mobilním telefonem. O listopadovém příchodu služby na český trh informoval deník E15 již minulý měsíc díky konferenci E15 Premium.

Android Pay funguje již dva roky ve Spojených státech, kde se mu snaží konkurovat služba pro majitele iPhonů ApplePay. Ta jediná tak na českém trhu zatím chybí. Podle zdrojů deníku E15 se však ApplePay začíná vyjednávat na polském trhu, vše je ale ve velmi rané fázi. Vyjednávání a přípravy spuštění AndroidPay zabraly zainteresovaným subjektům poslední rok, dá se tedy předpokládat, že podobnou dobu si vyžádá i případný vstup ApplePay.

Funkcionalitu AndroidPay zatím podporují Moneta Money Bank, mBank a J&T Banka. Komerční banka podporu služby spustí v průběhu letošního prosince. Raiffeisenbank o zavedení služby uvažuje, zatím ale nemá časový rámec zavedení služby.

Česká UniCredit Bank k Android Pay nechtěla sdělit konkrétní plány. Apple Pay, které její italská matka svým klientům nabízí od letošního května, v Česku zatím zavést neplánuje. Air Bank chystá vlastní řešení, jež uvede v příštím roce. Stejné plány má i Česká spořitelna, která v současné chvíli o službě Android Pay jedná se společností Google.

Jak funguje Android Pay:

Platba pomocí Android Pay

ČSOB se naopak hodlá soustředit na svoji již fungující aplikaci Na Nákupy, která možnost platit bezkontaktně mobilem místo karty již rok umožňuje.

Android Pay umožňuje zákazníkům uložit svoji fyzickou platební kartu do aplikace, která má přístup do NFC antény na zádech mobilu. Jako potvrzení platby je nutné mít aktivováno minimálně zamykání telefonu prostřednictvím gesta či PIN. Na realizaci řešení spolupracují karetní společnosti Visa i MasterCard.

Česko v bezkontaktních číslech

Česko je čtrnáctou zemí světa a po Polsku teprve druhou zemí v regionu střední a východní Evropy, v níž je tato platební služba společnosti Google podporována.

Uživatelé mohou k placení využít přes 144,7 tisíce terminálů – to představuje 86 procent akceptační sítě v Česku.

K letošnímu pololetí Češi učinili 199,1 milionu karetních transakcí, téměř 83 procent z nich bylo bezkontaktních.

Uživatelé svými kartami do pololetí zaplatili 130,7 miliard korun, 68,3 procenta této sumy bylo převedeno bezkontaktně. Česko je v tomto měřítku vedle Austrálie světovým unikátem.

Pramen dat: Sdružení pro bankovní karty, Google

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah