Home Credit investoval do Air Bank půl miliardy | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Home Credit investoval do Air Bank půl miliardy

Jaroslav Bukovský

Jaroslav Bukovský

Banka Air Bank z finančního impéria PPF miliardáře Petra Kellnera vydatně posílila kapitál. Jediný akcionář, finanční skupina Home Credit, počátkem prosince nalil do své dceřiné banky půl miliardy korun.

Základní jmění bylo zvýšeno o jedinou akcii s nominální hodnotou tisíc korun. Mateřská společnost za ni však zaplatila pět set milionů korun. „Důvodem je velmi rychlý růst obchodů banky, který si vyžaduje zvýšení kapitálu, aby kapitálová přiměřenost byla na úrovni požadované regulátorem,“ vysvětlila mluvčí Air Bank Jana Karasová. V posledních měsících je to už druhé posílení finanční pozice Air Bank.

Počátkem listopadu totiž banka v rámci privátní emise prodala investorům takzvané podřízené bondy za 1,5 miliardy korun. Jsou to bondy, u kterých jejich držitelé musejí v případě bankrotu ustoupit přednostnímu uspokojení ostatních věřitelů.

„Bance roste objem úvěrů a potažmo rizikově vážených aktiv, což si žádá větší množství kapitálu. V případě expandující banky je to standardní krok akcionáře,“ soudí analytik J&T Banky Milan Lávička.

Bance za letošní první tři čtvrtletí klesl meziročně zisk o jedenáct procent na 1,1 miliardy korun. Počet klientů naopak meziročně stoupl o bezmála sedmnáct procent na necelých 770 tisíc. Téměř o pětinu vzrostl bance počet klientských běžných účtů.

Kapitálovou pozici v poslední době posílily v Česku i další banky, obvykle formou emise dluhopisů. Koncem září vydala dvoumiliardovou várku podmíněných dluhopisů banka Moneta, na sklonku loňského roku Equa Bank. V závěru roku 2017 obdobnou transakci uskutečnila i vůči Air Bank sesterská banka PPF.

Home Credit koncem listopadu oznámil, že kvůli tržním podmínkám nebude pokračovat v přípravě vstupu na burzu v Hongkongu.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!