Hušák přišel o místo v Bestsportu | E15.cz

Hušák přišel o místo v Bestsportu

Hušák přišel o místo v Bestsportu
Aleš Hušák
• 
ZDROJ: e15 Anna Vackova

ČTK, sal

Valná hromada společnosti Bestsport, provozující O2 arénu kompletně vyměnila své vedení. Bývalý ředitel loterijní společnosti Sazka Aleš Hušák už není místopředsedou představenstva Bestsportu. Dnes to řekl Milan Tománek, mluvčí skupiny PPF, která je ve věřitelském výboru Bestsportu. Ten má stejné majitele jako Sazka, tedy sportovní svazy. Bestsport je v insolvenci od počátku května.

„Bestsport beru jako součást situace kolem Sazky a čekám na vyřešení konkursu,“ sdělil E15 Hušák.

Členy nového představenstva Bestsportu se stali Richard Benýšek a Petr Mandát za Českou obec sokolskou, Zdeněk Ertl za Sdružení sportovních svazů a Občanské sdružení Zelený ostrov (OSZO) a Petr Hrubec za Český olympijský výbor.

Představenstvo jmenovalo novým mluvčím Bestsportu Oldřicha Babického, bývalý mluvčí Jan Tuna tedy za společnost již prý nebude ode dneška mluvit. Tuna řekl, že o výsledcích valné hromady nemá žádné informace, protože vedení společnosti bylo požádáno, aby opustilo jednání. Neví ani nic o tom, že by byl odvolán z funkce mluvčího. „Od lidí, kteří nerespektují platné smlouvy, mě to ale nepřekvapuje,“ podotkl. Dodal, že se nyní zotavuje po nemoci a příští týden odjíždí na dlouho plánovanou dovolenou.

Valná hromada zvolila také novou dozorčí radu ve složení Jan Procházka (Český střelecký svaz), Jiří Dušek (Autoklub ČR) a Ladislav Malý (Český olympijský výbor). Všichni kandidáti do nových orgánů byli schváleni rovněž valnou hromadou OSZO coby majoritního akcionáře Bestsportu, uvedl nový mluvčí Babický.

Benýšek je mimo jiné většinovým vlastník skupiny OIN, do které patří například KRÁTKÝ FILM PRAHA. Od skupiny PPF, největšího věřitele Sazky, loni za symbolickou sumu koupil společnost PPF Media, která provozovala ztrátový projekt Naše adresa. Benýšek následně pozastavil většinu aktivit firmy a propustil 200 zaměstnanců.

O reorganizaci rozhodnou věřitelé 28. června

O tom, zda Bestsport čeká reorganizace, nebo podobně jako sesterská loterijní společnost Sazka skončí v konkurzu, se rozhodne na schůzi věřitelů svolané na 28. června. Finanční skupiny KKCG a PPF navrhují soudu, aby reorganizací Bestsportu byla pověřena firma PPF Healthcare N.V.

Bestsport má finanční rezervy jen na pět týdnů. Firma měla na účtech k úternímu datu zhruba 30 milionů korun a v hotovosti dalších půl milionu korun. „Tyto prostředky by měly postačovat pro pokrytí provozních výdajů do konce července 2011,“ řekla insolvenční správkyně Bestsportu Daniela Urbanová.

Bestsport podal soudu návrh na plán své reorganizace v minulém týdnu. Firma uvedla, že závazky vznikly v souvislosti s financováním výstavby O2 areny a neplynou přímo ze samostatné provozní činnosti Bestsportu, která je zisková. Minulý pátek Bestsport zveřejnil, že letos do konce dubna zvýšil meziročně zisk na 47,5 milionu korun ze srovnatelných 12,8 milionu.

Mezi členy prozatímního věřitelského výboru Bestsportu je i Sazka. Ve výboru zasednou i společnosti A & CE Auditoři a znalci Praha, KKCG Structured Finance, NLB Factoring a The Bank of New York Mellon. Firmy ovládané PPF miliardáře Petra Kellnera a KKCG miliardáře Karla Komárka stejně jako The Bank of New York Mellon zasedají také ve věřitelském výboru Sazky.

Největší uznané pohledávky má Sazka

Insolvenční správkyně Urbanová uznala 62 pohledávek za 18,55 miliardy korun. Z uznaných pohledávky jsou zajištěné pohledávky za 5,15 miliardy korun, nezajištěné za 13,39 miliardy korun. Největší uznané pohledávky má Sazka za 7,16 miliardy korun, OSZO za 5,26 miliardy korun a agent držitelů dluhopisů The Bank of New York Mellon za 5,16 miliardy korun.

Sazka se kvůli problémům se splácením výstavby O2 areny dostala do insolvence a následně do konkurzu. Bestsport, který arénu postavil, dostával od Sazky peníze přes OSZO. Sazce je pak odváděl, aby mohla splácet dluhopisy.

Autor: ČTK, sal
 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!