Hypotéky lámou rekordy. Lidé si na bydlení v průměru půjčují tři miliony | e15.cz

Hypotéky lámou rekordy. Lidé si na bydlení v průměru půjčují tři miliony

Jaroslav Bukovský

Jaroslav Bukovský

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Češi si na své byty brali před Vánoci nejvyšší hypotéky v historii. V průměru si na bydlení půjčovali takřka tři miliony korun, tedy asi o patnáct procent více než na počátku loňského roku a o rovný milion více než na sklonku roku 2016. Vypovídají o tom prosincové statistiky Fincentrum Hypoindex. Lidi do náruče hypotečních bankéřů lákají nejlevnější půjčky za bezmála čtyři roky a setrvale rostoucí ceny nemovitostí, a tím pádem snaha se chránit před budoucí inflací.

„Rostoucí výše průměrné hypotéky ukazuje, že růst cen nemovitostí zatím příliš nepolevil, a to i navzdory koronavirové krizi. V letošním roce by ale mohl růst cen nemovitostí zpomalit a stabilizovat se,“  uvedl hypoteční specialista společnosti Fincentrum & Swiss Life Select Jiří Sýkora.

Výše půjček na bydlení rostla ještě rychleji než ceny bytů, které kupříkladu v hlavním městě podražily během roku zhruba o desetinu. Za vyšší průměrnou hypotékou stojí podle ekonomů rovněž růst poptávky po dražších nemovitostech v atraktivních lokalitách, stejně jako vyšší poptávka po hypotékách ze sféry lidí s vyššími příjmy z těch částí ekonomiky, kterých se pandemie tolik nedotkla.

„Zájem zámožnějších zájemců o dražší nemovitosti vzrostl,“ tvrdí šéf poradenské společnosti Golem Finance Libor Ostatek. U relativně dobře finančně zajištěných žadatelů o hypoteční úvěry se prý zatím výrazněji nepromítly obavy z negativního ekonomického vývoje. 

Zájmu o hypotéky nahrála i kombinace uvolněných tržních podmínek a očekávaného vývoje ekonomiky. Průměrná úroková sazba hypoték tak podle ukazatele Fincentrum Hypoindex klesla v prosinci již podeváté v řadě, když se na konci roku snížila na 1,96 procenta.

Do hry navíc vstoupila obava z rychlejšího růstu cen. „Strmý vývoj inflace podněcuje k investicím do aktiv, která z dlouhodobého hlediska svým výnosem předčí inflační koeficienty,“ říká šéf realitní kanceláře Luxent – Exclusive Properties Jiří Kučera.

Apetit žadatelů o hypoteční úvěry a současně jejich odvaha k vyššímu zadlužení vedou podle informací z trhu k vyšším půjčovaným částkám. „Řada kupců jsou investoři, kterým jde primárně o zajištění se proti inflaci,“ dodává bankéř, který si nepřál být jmenován. 

Banky v prosinci poskytly podle statistik Fincentrum Hypoindex hypotéky za 29,5 miliardy korun. Větší objem za jediný měsíc se bankám podařilo sjednat pouze v listopadu 2016, kdy se objem poskytnutých hypoték vyšplhal na 29,7 miliardy korun. Loňský rok tak s objemem převyšujícím 254 miliard korun překonal i dosud rekordní rok 2016, který držel prvenství s objemem 225,8 miliardy korun.

„Přestože poslední měsíc roku nepatří zpravidla co do objemu poskytnutých hypoték k nejsilnějším měsícům roku, loňský prosinec se stal druhým nejúspěšnějším měsícem v historii našeho sledování a překonal i velmi silný listopad,“ dodal Sýkora. 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah