Inflace se letos pod tři procenta nevrátí, tvrdí experti | e15.cz

Inflace se letos pod tři procenta nevrátí, tvrdí experti. Centrální instituce moc rozhazovaly

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
2

Červencová meziroční inflace byla nad očekáváním trhu a podporuje scénář dalšího růstu úrokových sazeb České národní banky, tvrdí experti. V nejbližších měsících se podle nich inflace nevrátí pod tři procenta, naopak koncem roku se podle nich přiblíží čtyřem procentům. Spotřebitelské ceny v červenci meziročně stouply o 3,4 procenta, což bylo nejvíce od loňského července, uvedl dnes Český statistický úřad.

„Centrální instituce reagovaly na pandemii rozhazováním peněz na všechny strany. Ve stejné době se však pozastavovaly výrobní kapacity, což snížilo množství produktů na trhu. Nemůžeme se proto divit, že nyní narůstá inflace,“ uvedl ekonom BH Securities Štěpán Křeček. Vysoká inflace bude podle něj likvidovat kupní sílu úspor na běžných a spořících účtech v bankách. Očekává proto, že se zvýší zájem lidí o investice. Populární mohou být akcie, nemovitosti, zlato či kryptoměny, dodal.

Červencová meziroční inflace byla o 0,4 procentního bodu vyšší, než odhadovala Česká národní banka v prognóze. K této odchylce přispěl rychlejší růst jádrové inflace a cen potravin, prognóza ostatních složek inflace se naplnila. Uvedl to dnes náměstek ředitele sekce měnové ČNB Luboš Komárek. Meziroční inflace v červenci podle úterních údajů Českého statistického úřadu stoupla na 3,4 procenta, což bylo nejvíce od loňského prvního prázdninového měsíce.

Jádrová inflace podle Komárka stejně jako v předchozích měsících nejvýznamněji přispívá k meziročnímu cenovému růstu. V jejím zvýšení se projevuje zesílení růstu cen služeb, zrychluje však i růst cen zboží. Růst cen služeb je v poslední době tažen nájemným, a to v návaznosti na výrazný růst cen nemovitostí a cen ve stavebnictví.

V souvislosti s otevřením ekonomiky v červenci dále zrychlil růst cen v restauracích a v ubytovacích službách. Růst cen potravin zůstává rozkolísaný, v červenci jej nejvíce ovlivnilo odeznění poklesu cen zeleniny a masa, upozornil Komárek.

„Češi se musí připravit na inflaci, jakou dlouho nezažili. Tím hůře jim bude, že se nyní potkají citelná inflace s velmi chabě úročenými vklady v bankách,“ souhlasil analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda. Doba nutí lidi investovat. Často i velmi rizikově, třeba do pochybných firemních dluhopisů, varoval. Bude tedy pokračovat enormní zájem Čechů o investice do nemovitostí. „S růstem inflace však dojde také k růstu sazeb ČNB a k růstu sazeb hypoték. Hořká kombinace dále zdražujících nemovitostí a zdražujících hypoték učiní vlastní bydlení nedostupné pro nové zástupy Čechů,“ poznamenal.

Meziroční srovnání je v této meziročně nesouměřitelné době problematické, míní analytik skupiny Natland Petr Bartoň. Meziměsíční čísla podle něj jasně odhalují, že nepoměr mezi průmyslem a službami je i v cenách. Zatímco ceny zboží rostly v červenci meziročním tempem pět procent, ceny služeb podle něho rostly ročním tempem 25 procent.

„Ceny služeb jsou taženy sezónními cenami dovolených, ale na podzim a v zimě budou zase růst podzimní a zimní ceny. V průmyslu bylo krachů minimálně. Pokud se krachovalo, tak ve službách, což samo o sobě zvyšuje ceny mezi zbylými podniky, které navíc musí dohánět chybějící příjmy z doby lockdownů, respektive splácet dluhy, kterými lockdowny financovaly, “ vysvětlil Bartoň. Ceny dále porostou s tím, jak se začne ještě více projevovat růst cen materiálů. Zatím se projevuje „jenom“ v cenách pohonných hmot, ty mají do spotřebního koše měřícího inflaci nejblíže, dodal.

Ke konci roku bude inflace čtyři procenta

Celkově letos inflace převýší úroveň tří procent, ocitne se tak za celý rok mimo toleranční pásmo ČNB, odhadl analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda. Ke konci roku bude podle něj až čtyři procenta. ČNB bude muset přistoupit zřejmě ke dvojímu zvýšení své základní úrokové sazby ještě letos před koncem roku, aby se pokusila inflaci zchladit, podotkl.

Meziroční inflace v české ekonomice by se mohla ve třetím čtvrtletí pohybovat v průměru blízko 3,5 procenta nebo mírně pod touto úrovní, v závěru letošního roku ale zřejmě dále vzroste, byť nejspíš pouze přechodně, doplnil analytik Generali Investments Radomír Jáč. Ke konci letošního roku může i podle něj inflace vystoupat na úroveň mírně pod čtyřmi procenty.

Analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský jako hlavní faktory očekávaného zrychlení inflace vidí zejména další růst nákladů spojených s bydlením, ať už jde o nájemné či ceny energií, a také další zdražování potravin. Po určitou dobu pravděpodobně přetrvá i vyšší růst cen některých druhů zboží a služeb v souvislosti s uvolněním restrikcí, dodal.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah