Inflace v Česku zrychlila nejvíc za tři a půl roku, analytiky překvapila

ilustrační foto

ilustrační foto Zdroj: Spar

ilustrační foto
2
Fotogalerie

Inflace v Česku v listopadu nečekaně zrychlila na 1,5 procenta z říjnových 0,8 procenta. Růst cen překvapil i analytiky. Ceny rostly především u potravin, nápojů a tabáku. Proti říjnu ceny stouply o 0,3 procenta, což byl stejný meziměsíční posun jako v říjnu proti září.

"Zrychlení inflace bylo nečekaně silné, přičemž největší zásluhu na něm měl prudký růst cen potravin. Ty během měsíce zdražily o víc jak dvě procenta, přitom listopad se zpravidla vyznačuje jejich zlevňováním," komentoval výsledky Patrik Rožumberský z UniCredit "Dalším důležitým faktorem strmého růstu inflace byl vliv báze u cen pohonných hmot, přestože jejich růst během samotného listopadu nebyl nijak zvlášť markantní," dodal.

Na meziroční zvyšování cen měly podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) v listopadu opět největší vliv ceny alkoholických nápojů a tabáku, které vzrostly o 6,4 procenta oproti říjnovému růstu o 4,7 procenta. U potravin a nealkoholických nápojů ceny stouply o 1,6 procenta, zatímco v říjnu naopak klesaly o 1,2 procenta.

Ceny zboží v listopadu celkově vzrostly o 1,5 procenta a ceny služeb o 1,7 procenta. Na listopadové meziroční zvýšení cen měly podle statistiků opět největší vliv ceny alkoholických nápojů a tabáku, které vzrostly o 6,4 procenta oproti říjnovému růstu o 4,7 procenta. U potravin a nealkoholických nápojů ceny stouply o 1,6 procenta, zatímco v říjnu naopak klesaly o 1,2 procenta.

Zvýšily se také náklady na bydlení. Ceny čistého nájemného vzrostly o 1,8 procenta, vodné zdražilo o 1,6, stočné o 5,3, elektřina o 1,2 a teplo o 1,1 procenta. Stouply i ceny lázeňských pobytů o 3,6 procenta, ceny rekreačních a kulturních služeb o 2,8 procenta nebo ceny stravovacích služeb o 2,5 a ubytovacích služeb o 0,6 procenta. Lidem se prodražilo rovněž pojištění či finanční služby, a to o více než dvě procenta.

K celkovému růstu cen přispělo i další výrazné zpomalení zlevňování pohonných hmot. V listopadu se jejich cena snížila pouze o 0,3 procenta, zatímco v říjnu zlevňovali pohonné hmoty o 3,2 procenta, a v září dokonce o více než sedm procent.

V meziměsíčním srovnání ceny pohonných hmot stouply, a to o 0,5 procenta. Výrazně oproti říjnu zdražily potraviny, třeba ceny vajec stouply o 17,5 procenta, ceny mléka o 4,5, ceny brambor o 15,1 a ceny plodové zeleniny o 13,5 procenta.