J&T Bance loni stoupl zisk o 60 procent. Českým bankám se dařilo

J&T Bance, která poskytuje služby privátního bankovnictví, stoupl v roce 2023 meziročně čistý zisk o 60 procent na rekordních 5,39 miliardy korun. Bilanční suma banky loni vzrostla o 29 procent na 293,1 miliardy korun. J&T to dnes sdělila v tiskové zprávě. Bankám a spořitelnám v Česku loni stoupl podle dat České národní banky souhrnný čistý zisk meziročně o 2,2 miliardy na 104,4 miliardy korun.

Do nárůstu bilanční sumy se podle J&T Banky pozitivně promítlo prostředí vysokých úrokových sazeb. Objem přijatých vkladů od klientů ke konci roku tak činil 217,84 miliardy korun, meziročně o třetinu více.

Nejrychleji rostoucí kategorií klientského majetku se však staly fondy, tažené zejména fondem J&T ARCH Investments. Na konci roku se stal největším fondem v ČR, když jeho objem přesáhl 55 miliard korun. Celkově pak majetek investovaný ve fondech meziročně vzrostl téměř o polovinu. Růst majetku se příznivě odrazil v nárůstu čistých poplatkových výnosů, které stouply o 21 procent na 2,3 miliardy korun.

Na počátku roku 2023 získala banka investiční rating od agentury Moody's na úrovni Baa2 se stabilním výhledem. V prvním čtvrtletí otevřela plně digitální J&T Direktbank ve Frankfurtu nad Mohanem, kde se jí podařilo od té doby získat více než 20.000 klientů a objem vkladů téměř 20 miliard korun. Ve spolupráci s JP Morgan, Société Générale a Raiffeisenbank International banka vydala svou první mezinárodní emisi eurodluhopisů. Na sklonku roku pak banka dokončila exit z ruského trhu.

Vlastní kapitál v meziročním srovnání narostl o 5,1 miliardy a na konci loňského roku činil 40,96 miliardy korun. Vedle zisku z běžného roku se v něm pozitivně promítlo také zadržení zisku z předchozího období sníženého o výplatu dividendy jedné miliardy korun.

J&T Banka patří do finanční skupiny J&T a poskytuje vedle služeb privátního bankovnictví financování v oboru realit a podnikových akvizic. S cennými papíry obchoduje pro soukromé investory. V ČR J&T Banka působí od roku 1998. Do bankovního holdingu J&T Finance Group SE patří vedle české J&T Banky její slovenská pobočka, J&T Banka d.d. v Chorvatsku, J&T Direktbank v Německu a slovenská bankovní skupina 365 (dříve Poštová banka).