„Jsem zodpovědný za vše, ale za ztrátu nemůžu,“ míní šéf banky UBS | E15.cz

„Jsem zodpovědný za vše, ale za ztrátu nemůžu,“ míní šéf banky UBS

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: reuters

Zdeněk Pečený

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Největší švýcarská banka UBS potvrdila, že konání svého obviněného makléře Kwekua Adoboliho odhalila vlastním interním šetřením. Adoboli se ke ztrátám minulou středu přiznal a vzápětí byl obviněn ze zpronevěry a padělání účetnictví. Banka rovněž zvýšila odhad výše ztráty způsobené Adoboliho nepovolenými obchody na 2,3 miliardy dolarů z původních dvou miliard dolarů.

Šéf UBS Oswald Grübel přitom trvá na tom, že na svůj post nerezignuje. Pro švýcarský nedělník uvedl: „Jsem zodpovědný za vše, co se v bance odehraje, pokud se mne ale ptáte, zda cítím vinu za tuto ztrátu, potom říkám ne.“

Adoboli zůstane ve vazbě až do čtvrtečního prvního slyšení před soudem. Podle obvinění se zpronevěry dopustil mezi letošním lednem a zářím a padělání účetnictví mezi říjnem 2008 a prosincem 2009 a poté mezi lednem a zářím 2011. V posledním prohlášení UBS nicméně uvedla, že ztráta 2,3 miliardy dolarů se týká jen posledních tří měsíců.

Jedenatřicetiletý Adoboli pracoval jako makléř v oddělení obchodujícím s deriváty ETF (Exchange traded fund), které sledují vývoj cen různých druhů akcií, dluhopisů, akciových indexů či komodit. UBS v prohlášení uvedla, že prováděl legitimní obchody s deriváty a vystavil banku neúměrnému riziku při propadu různých akciových indexů. Poté Adoboli zadal fiktivní hedging (zajištění investic proti ztrátě) do bankovního systému risk managementu. Ve skutečnosti však žádné zajištění neměl, a překročil tak hranice rizik, ve kterých se měl podle banky pohybovat.

Akciové trhy za poslední dva měsíce v obavách z návratu recese ve Spojených státech a z bankrotu Řecka spadly o deset až dvacet procent. „Poté, co se ho interní auditoři UBS začali ptát na obchody, se 14. září přiznal k neschváleným obchodům,“ píše se v prohlášení banky. Podle dostupných informací Adoboli pracoval v oddělení back office, než se stal makléřem, což by vysvětlovalo úspěšné krytí jeho obchodů.

Podle švýcarských regulátorů by UBS měla sáhnout k radikálnímu řešení a oddělit své investiční bankovnictví od ostatních operací. Podle regulátorů by to pomohlo uklidnit podrážděné investory a minimalizovat rizika.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah