Konec krize? Ruská banka VTB prudce zvýšila zisk | E15.cz

Konec krize? Ruská banka VTB prudce zvýšila zisk

Pobočka ruské banky VTB
Pobočka ruské banky VTB
• 
ZDROJ: Peruanec, Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Druhá největší ruská banka VTB Group ve druhém čtvrtletí prudce zvýšila čistý zisk. Společnost oznámila, že vydělala 14,8 miliardy rublů (5,55 miliardy korun), což je více než dvanáctinásobek oproti stejnému období před rokem a zároveň podstatně lepší výsledek, než s jakým počítaly trhy.

Analytici podle agentury Reuters odhadovali, že VTB od dubna do června vydělá 4,8 miliardy rublů. V loňském druhém čtvrtletí hospodařila s čistým ziskem 1,2 miliardy rublů.

Čistý úrokový příjem, což je rozdíl mezi přijatými a vyplacenými úroky, jí během tří měsíců do června vzrostl o více než 65 procent na 108,7 miliardy rublů.

*

VTB podobně jako několik dalších ruských bank podléhá mezinárodním sankcím uvaleným na Rusko kvůli roli Moskvy v ukrajinské krizi. Loni banku tvrdě zasáhl propad světových cen ropy a kolaps ruského rublu.

Ruská ekonomika ale nyní projevuje známky zotavování se z vleklé recese. Hrubý domácí produkt země klesl podle předběžných dat ve druhém čtvrtletí o 0,6 procenta po snížení o 1,2 procenta v prvních třech měsících roku.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah