Ruská bankovní dvojka VTB přišla skoro o celý zisk, požádala stát pomoc | E15.cz

Ruská bankovní dvojka VTB přišla skoro o celý zisk, požádala stát pomoc

Pobočka ruské banky VTB
Pobočka ruské banky VTB
• 
ZDROJ: Peruanec, Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čistý zisk druhé největší ruské banky VTB Bank klesl ve třetím čtvrtletí meziročně o 98 procent na 0,4 miliardy rublů (189 milionů korun) a výrazně zaostal za odhady. VTB Bank se letos v létě stala terčem západních sankcí kvůli roli Ruska v ukrajinské krizi. Banka podle čtvrtečního sdělení ruského ministra financí požádala stát o finanční podporu ve výši čtvrt bilionu rublů (118,4 miliardy korun). Vláda o ní prý hodlá jednat v průběhu dneška.

Analytici oslovení agenturou Reuters očekávali, že VTB bude ve třetím čtvrtletí hospodařit se ziskem tři miliardy RUB.

Ruská média už dříve spekulovala, že VTB požaduje od státu finanční podporu na posílení kapitálu. List Vedomosti se v této souvislosti již v říjnu zmiňoval o částce 200 miliard rublů. Ruský ministr financí Anton Siluanov dnes oznámil, že VTB požádala vládu o finanční pomoc ve výši 250 miliard rublů. Vláda o ní prý hodlá jednat ještě ve čtvrtek.

VTB má kvůli restrikcím podobně jako jiné ruské banky omezený přístup k zahraničnímu kapitálu. V září získala kapitál v objemu 214 miliard rublů, když ruské ministerstvo financí nakoupilo prioritní akcie VTB, tedy cenné papíry, s nimiž jsou spojena přednostní práva týkající se dividendy.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah