Krúpa chce žalovat Monetu i celý americký kolos General Electric | e15.cz

Krúpa chce žalovat Monetu i celý americký kolos General Electric

Pavol Krúpa
Pavol Krúpa
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Skupina Arca Capital Pavla Krúpy hodlá žalovat Moneta Money Bank a Spolek menšinových akcionářů Agrobanky obnoví spor vůči České národní bance. Důvodem je krach Agrobanky v roce 1996 a následný prodej její zdravé části do rukou amerického kolosu General Electric (GE) o dva roky později. Napsal to server Euro.cz. V obou případech může jít podle webu o miliardové částky.

Investor Krúpa chce vymáhat peníze po Moneta Money Bank (dříve GE Money Bank) ze skupiny General Electric, jejíž akcie se obchodují na pražské burze. „Chceme zažalovat o náhradu škody celou skupinu General Electric, chceme adekvátní náhradu za majetek Agrobanky řádově v miliardách korun,“ uvedl Krúpa pro Euro.cz.

Vedle General Electric hodlá podat žaloby na náhradu škody rovněž na představenstvo, dozorčí radu a likvidátora. Reálným Krúpovým cílem ale bude koncern General Electric.

„Proti Moneta Money Bank nebyly vzneseny žádné nároky a z našeho pohledu považujeme kauzu Agrobanky za uzavřenou,“ uvedla k hrozbě sporů mluvčí Moneta Money Bank Milada Veselá.

Opětovně chce rozběhnout žalobu na ČNB Spolek menšinových akcionářů Agrobanky (dříve Sdružení menšinových akcionářů Agrobanky). „Máme žalobu na Českou národní banku pro nesprávný úřední postup. Ta poběží,“ uvedl předseda spolku a člen dozorčí rady Agrobanky Jiří Kellner. K výši požadované částky se vyjadřovat nechtěl. „Může to být nula až po x miliard korun,“ dodal. ČNB se ke sporu nevyjádřila.

Na bývalou Agrobanku uvalila centrální banka nucenou správu v roce 1996. V té době stáli v čele banky lidé z Motoinvestu v čele s Pavlem Tykačem. Krúpa napadá uzavřené dohody o narovnání s GE Money Bank, v jejich rámci již získala část akcionářů vyplaceno zhruba 560 milionů korun. Šlo o 15 procent z nominální hodnoty akcie Agrobanky.

Peníze ale získali jen pro vlastníky Agrobanky, kteří se k dohodám s GE Money Bank přihlásili. „Narovnání bylo dané jenom pro některé akcionáře. Někteří akcionáři o něm vůbec nevěděli,“ tvrdí Krúpa. A tím také nedostali peníze od americké skupiny General Electric.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah