Arca Capital miliardáře Pavola Krúpy chce rakouskou Wiener Privatbank | E15.cz

Krúpova Arca Capital chce koupit rakouskou Wiener Privatbank. Transakce může stát stovky milionů

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Investiční skupina Arca Capital má zájem o koupi většinového podílu v soukromé rakouské bance Wiener Privatbank. Transakce ve výši několika stovek milionů korun je však teprve ve fázi vyjednávání o akvizici, sdělil partner společnosti Arca Capital Rastislav Velič. 

Upřesnil tak dnešní informace serveru Euro.cz., podle kterých by transakce mohla dosáhnout hodnoty až dvou miliard korun.

Hlavní akcionář skupiny, slovenský finančník Pavol Krúpa, serveru řekl, že byla podepsána smlouva o smlouvě budoucí a skupina složila předplatbu. Transakce musí projít schvalovacím procesem Rakouské národní banky. "Teď dokládáme veškeré potřebné dokumenty, které po nás regulátor požaduje. Když to povolí, můžeme koupit majoritu," uvedl Krúpa.

Banku prodávají vídeňští realitní magnáti Günter Kerbler a Johann Kowar, kteří dohromady drží 72procentní podíl. Když se ho Arce podaří získat, plánuje z vídeňské burzy odkoupit i zbylých 28 procent akcií a Wiener Privatbank ovládnout stoprocentně, napsalo euro.cz.

Člen představenstva Wiener Privatbank Eduard Berger zájem finanční skupiny uvítal mimo jiné proto, že bance přibude naráz 25 tisíc zákazníků. Myslel tím české a slovenské klienty, které obsluhuje obchodník s cennými papíry Arca Brokerage House, jedna z části skupiny Arca Capital.

Získat banku usilovala Arca již delší dobu. Nedávno založila nebankovní společnost Silverside, která na Slovensku poskytuje spotřebitelské úvěry a v Česku začne fungovat na podzim. "Předpokládám, že pokud banku rozběhneme, můžeme od českých a slovenských klientů mít v průběhu několika let od 30 do 50 miliard korun," dodal slovenský finančník.

Média Krúpu někdy označují za 'nájezdníka', jenž se snaží využít slabin firem, které se ocitnou v problémech. Nejznámější je jeho výpad na GE Money kvůli podmínkám, za nichž Američané získali část Agrobanky, či na Zdeňka Bakalu v kauze OKD. Arca Capital v posledních letech roste a podniká v nových odvětvích, nedávno například rozšířila své portfolio v oblasti personálních agentur či vstoupila na trh zaměstnaneckých benefitů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.