Lidé méně spoří na bydlení, počet nových smluv poklesl o čtvrtinu | E15.cz

Lidé méně spoří na bydlení, počet nových smluv poklesl o čtvrtinu

Lidé méně spoří na bydlení, počet nových smluv poklesl o čtvrtinu
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Michael Tomeš, E15

ČTK

Stavební spořitelny uzavřely za tři čtvrtletí 281 tisíc nových smluv o stavebním spoření, což byl meziroční pokles o 23 procent. Vyplývá to z dat, které zveřejnilo ministerstvo financí. Průměrná cílová částka u nových smluv ovšem meziročně stoupla o 38 tisíc korun na 370 tisíc korun. Cílová částka vyjadřuje budoucí záměry zákazníka, tedy kolik si hodlá naspořit nebo půjčit na bydlení.

Celkový počet smluv podle údajů ministerstva o stavebním spoření nepřetržitě klesá od roku 2003. Ke konci září bylo uzavřeno celkem 3,55 milionu smluv, což je o 274 tisíc smluv méně než ke konci roku 2014.

Objem i počet úvěrů podle statistik ministerstva financí ke konci září ve srovnání s koncem roku 2014 klesl. Spořitelny evidovaly 710 tisíc úvěrů, tedy o zhruba 43 tisíc méně než na konci loňského roku. Celkový objem úvěrů klesl o 7,2 miliardy na 242,4 miliardy korun. Poměr objemu úvěrů a naspořené částky vzrostl na 63,9 procenta.

Z vyjádření úřadu dále vyplývá, že ministerstvo do konce září stavebním spořitelnám poukázalo roční zálohy na státní podporu za 4,445 miliardy korun. Loni stavebním spořitelnám vyplatilo státní podporu 4,761 miliardy korun. Předloni na státní podpoře úřad vyplatil 4,953 miliardy korun.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!