Maďarsko chce před volbami zlevnit hypotéky | E15.cz

Maďarsko chce před volbami zlevnit hypotéky

ČTK

Maďarská centrální banka dnes spustila sérii opatření, která mají zlevnit hypotéky a zvýšit konkurenci mezi tuzemskými úvěrovými institucemi. Opatření jsou však mírnější, než původně avizovala, uvedla agentura Reuters.

Po letech útlumu má maďarský trh nových hypoték nakročeno k nejrychlejší expanzi od světové finanční krize za podpory hospodářského růstu země, zvyšování mezd a oživení trhu s bydlením. Úvěry jsou však stále drahé a cenová konkurence mizivá.

O projektu, jehož cílem je zlevnit úvěry před volbami v příštím roce, jedná centrální banka s poskytovateli úvěrů už několik měsíců. V čele centrální banky je velký spojenec premiéra Viktora Orbána guvernér György Matolcsy.

Maďarské banky, z nichž je zhruba polovina v zahraničních rukou, si účtují mnohem vyšší úroky než kdekoli jinde ve střední Evropě. Účelem opatření centrální banky je omezit rozpětí úroků z hypotečních úvěrů certifikovaných bankou na 3,5 procentního bodu. Banka v tomto bodě trochu ustoupila, neboť viceguvernér centrální banky Márton Nagy v březnu prohlásil, že namísto stávajícího rozpětí 4,5 až 5,0 procentního bodu je žádoucích 2,5 až 3,0 bodu.

Účast v projektu, který bude odstartován 1. června, je dobrovolná. Banky se mohou rozhodnout pro systém tzv. certifikovaných hypoték, které splňují standardizovaná kritéria. Projekt je určen jen pro hypotéky s fixními sazbami na tři, pět a deset let nebo na celou dobu trvání úvěru.

Centrální banka v září spustí internetovou stránku, kde si lidé budou moci hypotéky porovnat. Doufá přitom, že více dlužníků si najde levnější alternativu a sáhne po refinancování hypotéky. V současné době je totiž složité porovnat nabídky jednotlivých bank a náklady na přechod od jedné banky k druhé jsou vysoké.

Orbán nadále dráždí Brusel, před volbami zkouší, co na voliče zabere
Polsko chce zadržovat imigranty, inspirací je Maďarsko

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!