Miliardový obchod. Burza CME se dohodla na převzetí britské NEX

Americká burzovní společnost CME Group se dohodla na koupi britské finanční a technologické společnosti NEX Group za zhruba 3,9 miliardy liber (113,2 miliardy korun). Spojením vznikne gigant nabízející místo k obchodování s termínovými kontrakty, státními dluhopisy či devizami. CME díky akvizici posílí svoji pozici v Evropě a Asii.

Pro CME je to největší dohoda od roku 2008, kdy koupila newyorskou burzu NYMEX. Loni CME spustila obchodování s termínovými kontrakty na bitcoin, nejznámější virtuální měnu.

CME uvedla, že dohoda rozšíří její pozici v Evropě, na Blízkém východě, v Africe a oblasti Asie a Tichomoří. Do konce roku očekává úspory z dohody ve výši 200 milionů dolarů (4,1 miliardy korun). Transakce by měla být dokončena v druhé polovině letošního roku, musí ji ještě schválit regulační úřady a akcionáři NEX.

CME je jednou z největších burzovní skupin na světě. Vlastní chicagskou komoditní burzu CBOT či obchodníka s deriváty Chicago Mercantile Exchange.

NEX, dříve známá jako ICAP, se zaměřuje na elektronické obchody a zabývá se finančními technologiemi, které přímo spojují kupující a prodejce. Provozuje jedny z největších trhů pro obchody s měnami a státními dluhopisy a vlastní majetek, který zpracovává miliony obchodů s deriváty, cennými papíry a měnami. Poskytuje také jednu z největších platforem pro obchody s americkými státními dluhopisy BrokerTec.

Snahy o spojení burz v posledních letech, jako londýnské akciové burzy LSE a německé Deutsche Börse, ztroskotaly kvůli regulačním úřadům. Převzetí NEX by však mohlo být pro regulátory i politiky přijatelné, napsala agentura Reuters.