Válka přivedla Čechy k hotovosti, vybrali rekordní balík | e15.cz
Štítek Premium

Miliardy do slamníku. Válka přivedla Česko k hotovosti, přibyl rekordní balík

Jaroslav Bukovský

Jaroslav Bukovský

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Válka na Ukrajině probudila v Česku boom hotových peněz. Jen během prvních dvou týdnů od počátku války na Ukrajině v ekonomice přibylo přes 45 miliard fyzických korun. Jak plyne z březnových statistik České národní banky, byl to v tak krátké době nejmasivnější nárůst hotových peněz přinejmenším od roku 2002, odkdy centrální banka publikuje příslušné statistiky. V předjaří tak kolovalo v ekonomice rekordních 765,5 miliardy korun hotových peněz, což je kupříkladu o téměř osm procent více než před rokem. Důvodem byl pád Sberbank i obavy obyvatelstva o budoucnost, prvotní šok už ale podle bankéřů opadl. 

„Výběr hotovosti klienty spořitelny byl v prvních dvou válečných týdnech srovnatelný s prvními dvěma týdny pandemie v roce 2020,“ uvádí Filip Hrubý z České spořitelny s tím, že teď už lidé z hromadění hotovosti střízliví. „Nyní jsou již objem i tempo výběru stabilní, tedy na předválečné úrovni,“ dodává.

Jeho slova potvrzují poslední data ČNB platná k dvacátému březnu, kdy lidé z pomyslných domácích slamníků vrátili zpět na bankovní konta kolem sedmi miliard korun. „Vyšší poptávka po hotovosti byla patrná zejména v prvních dnech války, aktuálně je situace ustálená na běžných objemech,“ dodává Jakub Heřmánek z Fio Banky. 

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery