MMR: Hypoteční trh v prvním čtvrtletí vzrostl téměř o třetinu | E15.cz

MMR: Hypoteční trh v prvním čtvrtletí vzrostl téměř o třetinu

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Tomas Novak, Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Banky v Česku v 1. čtvrtletí poskytly občanům celkem 21600 hypotečních úvěrů za 37 miliard korun. Meziročně jde o růst o 8,1 miliardy korun, když ve stejném období loni banky poskytly 17700 hypotečních úvěrů v objemu 28,9 miliardy korun. Loňský objem poskytnutých hypoték byl za dobu hypotečního trhu v ČR druhý nejvyšší.

Vyplývá to ze statistik ministerstva pro místní rozvoj.

Objem hypotečních úvěrů letos v březnu se podle údajů společnosti Fincentrum vyšplhal na 16,63 miliardy korun. To sice není nejvyšší úroveň za dobu sledování, ale naposledy byl objem hypoték přes 16 miliard korun v červnu 2013. Rostly i počty uzavřených hypotečních úvěrů.

Důvodem rostoucího zájmu o hypoteční úvěry jsou podle analytika Fincentra Josefa Rajdla nejen úrokové sazby, ale i akce bank pro klienty a stále relativně levné nemovitosti. „Lidé již zapomínají na poslední pokles cen nemovitostí a více uvažují o jejich nákupu za účelem pronájmu. Avšak v situaci, kdy na hypoteční úvěr dosáhne téměř každý se stabilním příjmem, bude stále obtížnější najít spolehlivé nájemníky,“ dodal Rajdl.

Průměrná úroková sazba hypoték v březnu propadla na 2,16 procenta, a dostala se tak na nejnižší hodnotu za dobu sledování ukazatele. Před rokem činila 2,93 procenta Za celý loňský rok banky v Česku loni poskytly občanům 85900 hypotečních úvěrů za 143,4 miliardy korun. V rekordním roce 2013 to bylo 92600 úvěrů za 149,3 miliardy korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah