Na peníze z Plus500 čekají i Češi. S pomocí ČNB počítat nemohou | E15.cz

Na peníze z Plus500 čekají i Češi. S pomocí ČNB počítat nemohou

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: CTK/AP

Jaroslav Bukovský

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Mezi desítkami tisíc klientů, kterým globální on-line broker Plus500 v květnu zablokoval obchodní účty, jsou i Češi. Navzdory prohlášení izraelské firmy spadá část účtů otevřených v Česku pod její britskou větev, která se počátkem jara ocitla v hledáčku vyšetřovatelů ostrovního regulátora FCA. Klienti obchodující přes Británii následně přišli o možnost nejen dále obchodovat, ale především vybrat si peníze ze svých účtů.

Týdny a zatím bezvýsledně tak podle zjištění deníku E15 čeká na své peníze i řada drobných hráčů z Česka. „Mám účet vedený z Čech a letos 18. května mi na něm zablokovali 633 tisíc korun,“ sdělil jeden z postižených investorů. S podporou domácího regulátora však počítat nemohou.

„V případě Plus500 jde o zahraničního obchodníka s cennými papíry, který poskytuje investiční služby v Česku přeshraničně, a nepodléhá tak dohledu ČNB,“ uvedla mluvčí centrální banky Kateřina Bartůšková. Koncem minulého týdne svitla zoufalým klientům naděje.

Plus500 oslovil i české investory s tím, že jejich účty odblokuje po zaslání dodatečných identifikačních dokumentů. Jak ale píší zahraniční listy, cesta k penězům může být ještě velmi obtížná. „Plus500 po mně požadoval další identifikační údaje už několikrát,“ cituje například americký portál Business Insider anonymního investora ze zámoří.

Část klientů se už svých peněz údajně dočkala. Broker podle svých slov v minulém týdnu odblokoval kolem devíti tisíc obchodních účtů, většina z nich však zatím podle dostupných údajů zůstává zmrazena.

Akceschopnost Plus500 komplikuje fakt, že nedávno změnila majitele. Poté, co akcie brokera na londýnské burze propadly po zprávě o uzamčení klientských účtů na polovinu, přispěchala s nabídkou k převzetí izraelská firma Playtech, za kterou stojí miliardář Teddy Sagi. Playtech vyvíjí software pro on-line sázení a internetová kasina. Proces akvizice by měl být uzavřen do konce letošního léta.

Akcie Plus500 nabídly investorům v uplynulých letech pozoruhodný příběh. Na britský parket vstoupil broker v roce 2013 a do okamžiku oznámení blokace britských obchodních účtů vystoupaly jeho akcie na více než šestinásobek startovní hodnoty.

ČNB upozorňuje na nepovolené aktivity společnosti PLUS500

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.