Nad Commerzbank v Německu visí hrozba zestátnění | E15.cz

Nad Commerzbank v Německu visí hrozba zestátnění

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Julia Schwager, Commerzbank AG

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Německá vláda nevylučuje zestátnění bankovního ústavu Commerzbank, pokud by banka nebyla schopna sama získat nový kapitál potřebný ke splnění zpřísněných požadavků na kapitálovou přiměřenost evropského bankovního sektoru. Uvedlo do dnes nové číslo týdeníku Der Spiegel. Německé ministerstvo financí odmítlo zprávu agentuře Reuters komentovat.

Jestliže Commerzbank nenajde do léta příštího roku zdroje pro nový kapitál, mohla by vláda reaktivovat svůj záchranný bankovní fond Soffin, který by poskytl bance kapitálovou injekci výměnou za akcie banky, uvedl týdeník s odkazem na vládní zdroje. Odhady uvádějí, že banka bude potřebovat doplnit kapitál zhruba pět miliard eur (126 miliard korun), aby vyhověla zpřísněným požadavkům Evropského bankovního úřadu (EBA).

Vládní fond za finanční krize poskytl Commerzbank finanční injekci za 25 procent jejích akcií. Pokud by jí měl nyní zajistit dodatečný kapitál, musel by podle Spiegelu získat už většinu akcií. Šéf Commerzbank Martin Blessing ale dal najevo, že se na stát pro další pomoc neobrátí.

Commerzbank se musí potýkat se zátěží dceřiné ztrátové hypoteční banky Eurohypo, kterou se jí nedaří prodat, protože ústav s aktivy přes 200 miliard eur nikdo v soukromém sektoru nechce. Kdyby se Commerzbank podařilo prodat Eurohypo vládě, prakticky by to otázku dodatečného kapitálu vyřešilo, vláda však kupovat Eurohypo nehodlá, uvedl Spiegel.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah