Napětí v obchodních vztazích může zpomalit hospodářský růst, obává se ECB | E15.cz

Napětí v obchodních vztazích může zpomalit hospodářský růst, obává se ECB

Centrála ECB ve Franfurtu nad Mohanem.
Centrála ECB ve Franfurtu nad Mohanem.
• 
ZDROJ: Reuters

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Představitelé Evropské centrální banky (ECB) mají obavy, že napětí v globálních obchodních vztazích by mohlo vést k dalšímu zpomalování hospodářského růstu.

Představitelé ECB podle zápisu na zářijovém zasedání podrobněji diskutovali o dopadech obchodního protekcionismu na hospodářské vyhlídky. „Kromě přímých dopadů plynoucích ze zavádění cel byly vyjádřeny obavy také ohledně možnosti, že obchodní napětí by mohlo vést k všeobecnějšímu poklesu důvěry v celé světové ekonomice,“ píše se v zápisu.

Činitelé ECB podle zápisu mluvili také o tom, zda je zapotřebí upravit hodnocení rizik pro hospodářský růst v eurozóně. Nakonec ale dospěli k závěru, že ekonomika eurozóny vykazuje značnou odolnost, takže rizika zůstávají vyvážená.

ECB na zářijovém zasedání potvrdila, že od října sníží měsíční objem nákupů dluhopisů na 15 miliard eur z předchozích 30 miliard. Základní úrokové sazby ponechala na rekordních minimech. S ohledem na obavy z protekcionismu a z turbulencí v několika stěžejních ekonomikách však mírně zhoršila výhled růstu ekonomiky eurozóny na letošní i příští rok.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah