Kvůli obchodní válce jsme přišli o miliardu dolarů, stěžuje si šéf Fordu | E15.cz

Vše o gastro byznysu

Vše o gastro byznysu

Kvůli obchodní válce jsme přišli o miliardu dolarů, stěžuje si šéf Fordu

Kvůli obchodní válce jsme přišli o miliardu dolarů, stěžuje si šéf Fordu
Ford Motor
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Americkou automobilku Ford Motor stála cla na ocel a hliník už asi miliardu dolarů (zhruba 22 miliard korun) na ušlém zisku. Šéf druhého největšího výrobce aut ve Spojených státech Jim Hackett to na středeční konferenci v New Yorku řekl televizi Bloomberg. Mnohé americké firmy varují v souvislosti s celními poplatky před zvyšováním cen a propouštěním, uvedla agentura AP.

"Když to tak půjde dál, budou škody větší," dodal Hackett. Většinu kovů používaných k výrobě přitom firma nakupuje u domácích producentů v USA.

Americký prezident Donald Trump nahlíží na svou zemi jako na oběť nespravedlivých obchodních praktik, a uvalil proto vysoká cla na dovoz hliníku a oceli do USA. V březnu zavedl cla ve výši 25 procent na dovoz oceli a deseti procent na dovoz hliníku z některých zemí včetně Číny. V červnu je rozšířil na Kanadu, Mexiko a Evropskou unii.

Automobilka Porsche začne v příštím roce vyrábět svůj první elektromobil Taycan

Mnozí američtí producenti těchto kovů v reakci zvýšili ceny, na což doplácejí velké automobilové koncerny, právě jako je Ford nebo General Motors, Fiat Chrysler a četné další firmy, napsala agentura DPA.

Před růstem cen zboží varoval kvůli nejnovější vlně cel uvalené v pondělí na čínský dovoz v roční hodnotě 200 miliard dolarů (4,4 bilionu korun) také Walmart. Největší americký maloobchodní řetězec uvedl, že zákazníci si budou muset připlatit třeba za autosedačky, postele, batohy či klobouky, potřeby pro zvířata nebo jízdní kola.

Kia jako Humvee. Podívejte se na armádní vozidlo od jihokorejské automobilky

Americký výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble zmínil v souvislosti se zaváděním cel hned dvojí nebezpečí - kromě vyšších cen také rušení pracovních míst.

Zákazníci už si kvůli Trumpovým clům připlatí za pití Coca-Coly. Před vyššími cenami varovaly i textilní řetězce Macy's a Gap.

Autor: ČTK
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!