ECB ukázala nové eurobankovky. Prohlédněte si, v čem se liší | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

ECB ukázala nové eurobankovky. Prohlédněte si, v čem se liší

ČTK

Evropská centrální banka (ECB) dnes představila nové bankovky v nominální hodnotě 100 a 200 eur (zhruba 2500 a 5000 korun), které budou uvedeny do oběhu 28. května příštího roku. Bankovky podle ECB obsahují nové a inovativní ochranné prvky, které znesnadňují jejich padělání.

Představené bankovky jsou posledními z nové série nazvané Europa. Stejně jako u ostatních nominálních hodnot z této série lze ochranné prvky nových bankovek snadno zkontrolovat hmatem, nastavením proti světlu a nakloněním, upozornila banka.

V horní části stříbřitého proužku jsou na hologramu zobrazeny drobné symboly €, které se pohybují kolem čísla a jsou ostřeji viditelné pod přímým světlem. Na stříbřitém proužku je také podobizna mytologické postavy Európy, architektonický motiv a velký symbol €. Nové bankovky obsahují rovněž zdokonalené smaragdově zelené číslo.

Další finanční krize už je na obzoru, varuje banka JPMorgan

Eurobankovky jsou opatřeny také strojově čitelnými ochrannými prvky. Na nových bankovkách byly tyto prvky podle ECB zdokonaleny a doplněny o nové, které umožňují bankovky rychle zpracovávat a ověřovat jejich pravost.

EBC již v rámci série Europa uvedla do oběhu bankovky v hodnotě pět, deset, 20 a 50 eur. Bankovky v hodnotě 500 eur se banka rozhodla přestat vydávat kvůli obavám z jejich zneužívání ke kriminálním aktivitám.

Americká banka pokročila s přípravou bitcoinových derivátů, kurzy kryptoměn vzrostly

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!