Aktualizováno
Nejlepší první čtvrtletí v historii. Bankám se mimořádně daří, sektor vydělal o pětinu víc než loni

Tuzemské banky mají za sebou historicky nejsilnější první kvartál.

Tuzemské banky mají za sebou historicky nejsilnější první kvartál. Zdroj: Grafika e15

Tuzemské banky zažily letos rekordní byznysový start. Jak uvádějí poslední, předběžné statistiky regulátora, tuzemský bankovní sektor za první tři měsíce letošního roku vydělal celkem 24,9 miliardy korun, tedy takřka o pětinu víc než za stejné období loňského roku. Zároveň šlo o suverénně nejziskovější první čtvrtletí v historii tuzemského bankovnictví. Bankám pomáhala renesance poptávky po půjčkách, a tím pádem vyšší úrokové inkaso, stejně jako rychle rostoucí příjmy z poplatků. Největší hráči pak dokázali přetavit v zisky i obrat v úrokové politice centrální banky. Pokles sazeb totiž jinak bankovnímu byznysu nenahrává.

„Ekonomika začíná ožívat, což se projevuje ve zvýšeném zájmu o úvěrování jak firem, tak domácností. Banky jsou přitom při snižování úvěrových úrokových sazeb zatím opatrné,“ uvádí partnerka poradenské společnosti PwC Eva Loulová. Tlak na pokles sazeb sice podle ní ve druhé polovině roku stlačí úrokové marže, kompenzovat by to ale měl další růst zájmu o úvěry.

„Zejména v hypotečním úvěrování lze letos čekat výraznější oživení trhu. Zároveň banky i nadále drží velmi vysokou kvalitu úvěrového portfolia, nehrozí jim proto z tohoto titulu žádné zásadní ztráty,“ dodává Loulová. 

Jak uvádí statistiky České národní banky, poptávka firem po úvěrech se v březnu oproti loňsku zvedla téměř o jedenáct procent, bezmála o devět procent vzrostl i apetit obyvatelstva po spotřebitelských půjčkách. Konec prvního kvartálu přinesl zároveň i významné oživení hypotečního byznysu. Zatímco tak například loni v březnu banky rozpůjčovaly na bydlení 10,3 miliardy korun, letos ve stejný měsíc to už bylo 15,5 miliardy.

Platební kázeň dlužníků je přitom napříč sektory vzorná, a banky si tak nemusejí odkládat dodatečné peníze na pokrytí případných ztrát. „Úvěrové portfolio v Česku působících bank je nadále zdravé ‚jako řípa‘.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!