HSBC klesl loňský zisk o 33 procent, propustí tisíce lidí | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Největší evropská banka v problémech. HSBC klesl loňský zisk o 33 procent, propustí tisíce lidí

ČTK

Loňský zisk britské bankovní společnosti HSBC klesl před zdaněním o 33 procent na 13,5 miliardy dolarů (zhruba 310 miliard korun). Na výsledek měly vliv jednorázové odpisy spojené s investičními obchody a s obchody v oblasti firemního bankovnictví v Evropě. Aby firma, která je podle objemu aktiv největší evropskou bankou, ušetřila, propustí v příštích třech letech zhruba 15 procent zaměstnanců, tedy asi 35 tisíc lidí. Agentuře Bloomberg to sdělil prozatímní generální ředitel HSBC Noel Quinn.

Analytici odhadovali, že zisk za rok 2019 bude činit 20,03 miliardy dolarů. Čistý zisk klesl o 53 procent na šest miliard dolarů. HSBC dnes také sdělila, že hodlá do roku 2022 snížit náklady o 4,5 miliardy dolarů.

„Část našeho podnikání nepřináší přijatelné výnosy,“ uvedl Quinn, když představoval celoroční hospodářské výsledky. „Navrhujeme proto revidovaný plán zvýšení výnosů pro investory,“ dodal. „Je fér říci, že v následujících třech letech se budeme pohybovat směrem k redukci současného počtu zaměstnanců z 235 tisíc blíže k 200 tisíc,“ řekl agentuře Bloomberg.

Jaký bude rok 2020 v oblasti financí? Zásadní překvapení se nečekají

HSBC vytváří většinu svých příjmů v Asii. Její aktivity nyní komplikuje obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou, přetrvávající nejistota kolem odchodu Británie z Evropské unie, uvolňování měnové politiky i nepokoje v Hongkongu.

Quinn loni dočasně převzal funkci generálního ředitele po náhlém odstoupení Johna Flinta. Předseda představenstva Mark Tucker tehdy řekl, že hledání nového šéfa může trvat šest až dvanáct měsíců. V oznámení o celoročních výsledcích hospodaření se uvádí, že ve věci nového šéfa není nic nového a že uvedený časový plán platí.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!