Největší švýcarské bance UBS vylétl zisk na trojnásobek, hlavně díky daním | E15.cz

Největší švýcarské bance UBS vylétl zisk na trojnásobek, hlavně díky daním

Budova UBS ve švýcarském Zurichu
Budova UBS ve švýcarském Zurichu
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.0: twicepix; WikimediaCommons

ČTK

Bance UBS prudce vzrostl ve třetím čtvrtletí čistý zisk na 2,01 miliardy švýcarských franků (50,1 miliardy korun) z loňských srovnatelných 762 milionů franků. Hospodaření podpořilo hlavně daňové zvýhodnění. Banka však očekává v budoucnosti výrazný nárůst nákladů kvůli novým požadavkům švýcarských regulačních úřadů na dvě největší finanční instituce v zemi a oznámila přesuny v nejvyšším vedení.

Výsledky překonaly i odhady analytiků dotazovaných agenturou Reuters, kteří čekali zisk jen 1,76 miliardy švýcarských franků. Loňské hospodaření banky negativně ovlivnil nárůst rezerv na případné soudní spory o 1,8 miliardy švýcarských franků.

UBS očekává, že na její hospodaření budou mít nadále negativní dopad nízké úrokové sazby a pokles eura vůči švýcarskému franku. Ve čtvrtém čtvrtletí však očekává další daňové zvýhodnění. Výrazné náklady také očekává kvůli novým opatřením zaměřeným na dvě největší banky ve Švýcarsku kvůli tomu, že jsou podle úřadů „příliš velké na bankrot“.

Změny ve vedení

UBS v posledních letech vyřešila některé právní spory, stále je však vyšetřována kvůli podezření, že pomáhala k daňovým únikům ve Francii. Je také mezi finančními institucemi vyšetřovanými v rámci podezření z korupce v Mezinárodní fotbalové federaci FIFA.

Banka rovněž oznámila některé přesuny v nejvyšším vedení. Od 1. ledna se současný finanční ředitel Tom Naratil stane prezidentem divize správy majetku bohatých klientů v Americe a prezidentem UBS Americas. Současný finanční ředitel divize správy majetku pro bohaté Kirt Gardner se stane finančním ředitelem celé skupiny.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.