Nejvíc klientů v prvním pololetí získal s náskokem fond Allianz | e15.cz

Nejvíc klientů v prvním pololetí získal s náskokem fond Allianz

penzisté
penzisté
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nejvíce účastníků penzijního připojištění získal v prvním pololetí s velkým náskokem penzijní fond Allianz. Následovaly PF České spořitelny (PFČS) a PF Komerční banky. Největší úbytek klientů postihl fondy AXA, ČSOB Stabilita a ING. Vyplývá to z údajů Asociace penzijních fondů. Koncem června měly všechny penzijní fondy celkem 4,646 milionu klientů, což bylo o 46 tisíc více než koncem roku 2011.

Allianz PF získal letos 117 tisíc nových účastníků, PFČS a PFKB po 8000, PF České pojišťovny (PFČP) 5000 a Generali PF 4000. Aegon ztratil 13 000 klientů, AXA 33 000, ING 24 000 a PF ČSOB Stabilita 26 000.

Úspěch PF Allianz souvisí podle expertů s přípravou na důchodovou reformu a ukončením možnosti přestupů mezi fondy koncem února. „Počet přestupů mezi fondy byl před koncem února opravdu vysoký. Penzijní připojištění řešilo velké množství klientů. Samozřejmě mnoho z nich nemělo pro přestup žádný důvod, jiní se ptali na dlouhodobě nejvýkonnější a nejspolehlivější penzijní fond a zvolili si přestup,“ řekl analytik poradenské firmy Partners Petr Borkovec.

Nejvíce aktivních účastníků penzijního připojištění, celkem 1,166 milionu, měl koncem června PFČP. Následoval PFČS s 946 000 klienty a na třetím místě PFKB s 516 000 připojištěnými osobami. Nejvíce peněz klientů spravoval PFČP, a to 62,2 miliardy Kč. Za ním byl PFČS se 42,5 miliardy a AXA se 35,9 miliardy Kč.

Penzijní fondy do konce června vydělaly 2,33 miliardy Kč, což bylo o 120 milionů méně než o rok dříve. PFČP měl zisk 480 milionů korun, PF AXA 345 milionů, PFČS 340 milionů, PFKB 466 milionů, ČSOB PF Stabilita 363 milionů, Generali 24 milionů, ING PF 182 milionů, Allianz 134 milionů. Aegon vykázal ztrátu osm milionů korun.

Do systému dobrovolného penzijního připojištění je nyní zapojeno více než 70 procent práceschopné populace. Občané se mohou prostřednictvím penzijních fondů připojistit za finančního přispění státu od roku 1994. Na trhu zůstalo devět z původních 44 fondů. Všechny plánují zapojení do nového systému penzí, tedy založení penzijní společnosti a přeměny nynějších fondů. Pouze PF Axa nebude fungovat v rámci druhého pilíře.

Penzijní fondy 2012: inflaci překonaly čtyři

Výnosy penzijních fondů jen těsně porazí inflaci

Penzijní společnosti budou spravovat peníze klientů v rámci takzvaného druhého pilíře důchodové reformy. Přeměněné fondy budou součástí doplňkového penzijního spoření, které vznikne ze současných penzijních fondů. Nové fondy už nebudou ručit za to, aby případný prodělek nesnížil úspory klienta, a nebudou ani vyplácet polovinu naspořených peněz po 15 letech. Naproti tomu nabídnou také odvážnější investiční strategie s vidinou možného vyššího zhodnocení.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah