Nestabilní rubl. Ruská Sberbank přestala poskytovat úvěry v cizí měně | E15.cz

Nestabilní rubl. Ruská Sberbank přestala poskytovat úvěry v cizí měně

Pobočka Sberbank na pražském Andělu (ilustrační foto)
Pobočka Sberbank na pražském Andělu (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: Stepan Bruner, E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Největší ruská banka Sberbank pozastavila na neurčito poskytování úvěrů v cizích měnách jednotlivcům. Důvodem je velká nestálost ruského rublu, uvedla banka v dnešním sdělení. Rubl se v současnosti vůči americkému dolaru obchoduje o zhruba osm procent níže než na začátku roku, přestože počáteční ztráty už částečně smazal.

Ruská měna klesá už od loňského léta. Hlavním důvodem je očekávání, že americká centrální banka (Fed) omezí podporu americké ekonomiky, a v poslední době také obavy, že ruská anexe ukrajinského Krymu by mohla Západ přimět k uvalení obchodních sankcí. To by mělo na ruskou ekonomiku další negativní dopady.

Agentura Reuters podotýká, že ruské banky pozastavily poskytování půjček v cizích měnách i během finanční krize v letech 2008 a 2009.

Sberbank: Půjčky podnikům fungují normálně

Sberbank uvedla, že v úterý přestala přijímat žádosti o poskytnutí půjček v cizích měnách drobné klientele, aby prý optimalizovala strukturu svého úvěrového portfolia a zajistila si stabilitu v případě změn směnných kurzů zahraničních měn v budoucnosti. Poskytování půjček v cizích měnách podnikům ale bude pokračovat, sdělil mluvčí Sberbank.

Bance loni vzrostl čistý zisk o 4,1 procenta na zhruba 362 miliard rublů (asi 204 miliard korun), zejména díky růstu objemu poskytnutých úvěrů. Kvůli růstu rezerv na ztrátové úvěry však výsledky zaostaly za očekáváním banky. Sberbank působí mimo jiné i na českém trhu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.