Nový rekord: Češi si letos vzali již 80 tisíc hypoték | E15.cz

Nový rekord: Češi si letos vzali již 80 tisíc hypoték

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Tuzemské banky poskytly lidem za tři čtvrtletí letošního roku rekordních 80 tisíc hypoték za téměř 154 miliard korun. Ve stejném období loni daly 76 tisíc hypoték za 135 miliard korun. Vyplývá to z údajů zveřejněných na webových stránkách ministerstva pro místní rozvoj. Letošní rok tak bude zřejmě znovu rekordní.

„Očekáváme, že objem poskytnutých hypoték letos poprvé překročí hranici 200 miliard korun,“ řekl generální ředitel Hypoteční banky Jan Sadil. Za celý rok 2015 poskytly banky 102 tisíc hypoték za celkem 184,3 miliardy korun.

K růstu hypotečního trhu přispíval pokles hypotečních sazeb. Průměrná úroková sazba hypoték se v Česku v říjnu podle Fincentra Hypoindexu dále propadla na dosavadní minimum 1,80 procenta. Pokles sazeb nezastavilo ani doporučení České národní banky, aby banky neposkytovaly stoprocentní hypotéky. Snaží se tak ochránit banky, aby nedoplatily na klienty, kteří se dostanou do potíží se splácením hypotečního úvěru. Další zpřísnění přijde příští rok.

Nyní však hypoteční sazby začínají růst. Řada velkých bank od prosince v souvislosti s dopady zákona o spotřebitelském úvěru a rostoucí cenou zdrojů na mezibankovním trhu zvýší sazby hypoték. Od prosince spotřebitelé budou moci splatit část dluhů z úvěrů vesměs kdykoliv bez sankcí, omezí se i sankce za pozdní splátky. Zákon také zvyšuje odpovědnost věřitele za poskytnutí úvěru.

„Sazby hypotečních úvěrů dosáhly v listopadu minimálních hodnot hluboko pod dvěma procenty. S přicházející účinností nového zákona o úvěrech lze s jistotou předpovědět zvýšení sazeb kolem 0,5 procenta, což potvrdilo již několik bank,“ řekl analytik poradenské firmy Partners Martin Mašát. Vedle všeobecného zdražení lze podle něj očekávat také zkrácení průměrných fixací, do kterých budou banky, vzhledem k jejich větší nejistotě s datem splacení, klienty tlačit.

O zdražení napovídá i aktuální zvýšení výnosů na dluhopisových trzích, které bankám umožní peníze lépe půjčit například státu než žadatelům hypoték. Výnos desetiletého dluhopisu vzrostl za měsíc o více jak 0,3 procentního bodu. „Růst průměrné sazby hypotečního úvěru o 0,8 bodu na skoro 2,5 procenta ve velmi krátké době nemusí být konečné, protože inflace očekávaná ČNB na konci roku 2017 by měla dosáhnout téměř 2,5 procenta. Výsledkem je, že se můžeme do roka bez problémů dostat se sazbami hypoték skoro na dvojnásobek současného stavu,“ odhadl Mašát.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah