O2 arena má cenu 1,3 miliardy korun, shodli se věřitelé | E15.cz

O2 arena má cenu 1,3 miliardy korun, shodli se věřitelé

O2 Arena
O2 Arena
• 
ZDROJ: E15 Anna Vackova

Dušan Kütner

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pokud by věřitelé Bestsportu dospěli k názoru, že je nutné v rámci reorganizace firmy a insolvenčního řízení s ní prodat budovu pražské O2 areny, mohli by za ni dostat zhruba 1,3 miliardy korun. Dalších zhruba 270 milionů je cena vybavení této čtvrté největší podobné haly v Evropě.

Vyplývá to ze znaleckého posudku Ernst&Young Valuation, který dnes jednomyslně odsouhlasili i věřitelé přítomní na jejich schůzi u pražského městského soudu. Cena celého podniku Bestsportu činí 1,724 miliardy korun.

Zda bude hala, která je největším majetkem v držení Bestsportu, prodána, zatím není jasné. Záleží na tom, zda prodej navrhne PPF Healthcare, která byla pověřena sestavením reorganizačního plánu Bestsportu. Lhůtu pro jeho předložení soud nedávno prodloužil do 18. února. Podle informací ČTK měl dnes věřitel KKCG na schůzi věřitelů předložit návrh, aby halu i v rámci reorganizace Bestsport provozoval, nakonec KKCG se tak ale nestalo.

Na O2 areně visí zástava za dluhopisy vydané sesterskou Sazkou, kterými Sazka výstavbu haly financovala. Jejím majitelem je ale Bestsport. Pokud by tak hala změnila majitele, Bestsportu by u Sazky vznikla pohledávka.

„Prodej haly je jedna z možností (reorganizačního plánu), zdaleka však ne jediná nebo nějakým způsobem preferovaná,“ řekl nedávno deníku E15 mluvčí skupiny PPF Alexej Bechtin. Věřitelský výbor přitom v říjnu zaznamenal zájem největšího provozovatele podobných hal ve světě, skupiny AEG, která za halu nabídla v přepočtu asi 22 až 32 milionů eur (zhruba 560 až 820 milionů korun).

Nabízená cena od AEG, jejíž majitel je podle časopisu Forbes 39. nejbohatším člověkem planety, je ale nižší než stanovený a odsouhlasený odhad ceny ze strany Ernst&Young Valuation. Prodej by tak zřejmě pokryl jen malou část přihlášených pohledávek.

Tržní cena malé haly O2 areny? Nula, říká odhad

Měla to být nejen tréninková, ale i koncertní hala pro zhruba tři tisíce diváků, která podle dávných slov exšéfa Sazky Aleše Hušáka měla nahradit velký sál slavné Lucerny v centru metropole. Řeč je o takzvané malé hale, jež je součástí O2 areny a která se ani po devíti letech kvůli prodražování výstavby své větší sestry a nedostatku financí Sazky svého dokončení, natož kolaudace, nedočkala. Finančně nepomůže ani věřitelům Bestsportu, který je v insolvenci a čeká na předložení reorganizačního plánu. I přes 900 milionů, jež v letech před konkurzem Sazka do výstavby malé haly dala, a další náklady ve výši téměř půl miliardy je totiž její aktuální cena nulová. Vyplývá to ze znaleckého posudku Ernst & Young Valuation. „Malá hala není dokončená, tedy ani zkolaudovaná. Z tohoto důvodu je její využití nejasné a neexistuje pro ni žádný aktuální plán komerčního využití,“ uvedla firma v posudku. Vycházela přitom z předpokladu, že by dostavba malé haly stála dalších 300 až 500 milionů korun, přičemž v budoucnu by generovala příjmy ve výši pouze 150 milionů korun.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah