Penzijním fondům klesly zisky o 440 milionů, spořících mírně přibylo | E15.cz

Penzijním fondům klesly zisky o 440 milionů, spořících mírně přibylo

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: 7 Marek Podhora

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tuzemským penzijním fondům za letošní tři čtvrtletí klesly zisky na 3,19 miliardy korun, což bylo meziročně o 440 milionů méně. Na penzi si spořilo koncem září přes 4,57 milionu Čechů, ve stejném období loni to bylo o 16 tisíc méně. V Česku je tak připojištěno více než 70 procent ekonomicky aktivních obyvatel.

„Základní ekonomické ukazatele v oblasti penzijního připojištění za první tři čtvrtletí letošního roku potvrdily stabilitu sektoru a zájem občanů o produkt,“ uvedl k číslům prezident Asociace penzijních fondů ČR Jiří Rusnok.

„Za nižšími zisky penzijních fondů stojí jak slabší výkonnost portfolia cenných papírů, tak u některých fondů zvýšené náklady na marketing v souvislosti s plánovanou penzijní reformou. Trh penzijního připojištění se přiblížil ke svému bodu nasycení. Odhadujeme, že potenciál trhu je účast 80 až 85 procent ekonomicky aktivních lidí,“ řekl ČTK analytik Broker Consulting Jan Lener.

Prostředky evidované ve prospěch účastníků trvale rostou. Zatímco na konci roku 2010 bylo na účtech účastníků 216 miliard korun, za letošní třetí čtvrtletí to bylo již 227,9 miliardy korun. Měsíční nárůst činí letos 1,3 miliardy korun.

Penzijní fondy i ve třetím čtvrtletí neměnily konzervativní zaměření svých investičních strategii. Z celkového objemu peněz bylo nejvíce umístěno v dluhopisech, a to 86,9 procenta. Na účtech a termínovaných vkladech bylo 6,8 procenta. Do akcií bylo vloženo pouze 0,4 procenta, do podílových listů uložily fondy tři procenta spravovaných prostředků. Penzijní připojištění je produkt, který klientům garantuje nominální kladné zhodnocení peněz. Potlačení akciové složky bylo u tohoto produktu namístě, podotkl Lener.

Občané se mohou prostřednictvím penzijních fondů připojistit za finančního přispění státu od roku 1994. Na trhu zůstalo deset z původních 44 fondů. Fondy by v případě schválení důchodové reformy mohly být jedním z pilířů budoucího penzijního systému. Budou ale muset oddělit majetek akcionářů a účastníků a projít novým licenčním řízením.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah