Pobočky ruských bank v EU uniknou sankcím. Navíc mohou pomoci svým matkám | E15.cz

Pobočky ruských bank v EU uniknou sankcím. Navíc mohou pomoci svým matkám

Pobočka Sberbank na pražském Andělu
Pobočka Sberbank na pražském Andělu
• 
ZDROJ: Stepan Bruner, E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Účinnost sankcí Evropské unie vůči ruským bankám oslabí výjimky pro jejich zahraniční pobočky. Zatímco ruským bankám Brusel ztíží přístup k financím, poboček těchto finančních domů v zemích EU včetně České republiky se toto opatření týkat nebude. Mezi adresáty sankcí má podle agentury Reuters být například největší ruská banka Sberbank či VTB Bank.

EU má sice konkrétní adresáty sankcí oznámit zřejmě až ve čtvrtek, zahrnovat však podle vyjádření unie budou jen finanční společnosti s nadpoloviční majetkovou účastí státu. Evropští investoři nebudou moci kupovat jejich akcie a dlouhodobé dluhopisy. Tato omezení sice podle analytiků mohou mít dopad na schopnost bank poskytovat úvěry a mohou vést i k poklesu jejich zisků, výraznější účinnost by ale měly, kdyby se týkaly i dceřiných bank v zemích unie.

Zahraniční pobočky obou zmíněných bank měly totiž podle deníku Wall Street Journal na konci loňského roku majetek přes 20 miliard dolarů (více než 400 miliard korun) a mohou svým mateřským společnostem s financováním pomoci.

EU bude hlídat finanční toky

Podle zdroje Reuters však bude EU pečlivě sledovat, zda se ruské banky nepokusí ve velkém získávat zdroje ze svých evropských poboček. „Tyto dceřiné banky v posledních třech nebo čtyřech letech nevydávaly korporátní cenné papíry ani akcie, takže by bylo okamžitě vidět, kdyby s tím teď začaly,“ řekl zdroj.

Část financí budou sice podle evropských činitelů do svých mateřských bank filiálky převádět, nikoli však peníze získané v EU.

Vídeň si oddechla

Omezení sankcí na území Ruska na druhé straně uklidnilo zejména Rakousko, kde sídlí největší zahraniční pobočky obou bank. Další pak operují na Kypru, v České republice, na Slovensku, v Maďarsku, Německu a ve Francii. Unie se rozhodla nezahrnout pobočky v členských zemích, aby neohrozila stabilitu jejich finančních trhů. Sberbank, kterou ovládá ruská centrální banka, působí ve střední Evropě od roku 2012, kdy koupila část rakouské Volksbank a přes ni ovládla i pobočky v dalších zemích.

Spojené státy, které postup svých sankcí s EU koordinují, jména konkrétních společností již oznámily. Na rozdíl od VTB Bank mezi nimi největší ruský finanční dům Sberbank není.

Evropské sankce se nebudou omezovat pouze na banky. Týkat se mají také obchodu se zbraněmi a dodávek vyspělých technologií pro ropný průmysl. Zasáhnout mají také obchod se zbožím dvojího určení pro civilní i vojenský sektor.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah