Polsko povýšilo mezi rozvinuté trhy. Už se nepodobá Rusku, ale Německu, píší FT | E15.cz

Polsko povýšilo mezi rozvinuté trhy. Už se nepodobá Rusku, ale Německu, píší FT

Jiří Liebreich

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Do skupiny rozvinutých trhů, jakými jsou například USA, Velká Británie či Německo, nově patří i ten polský. Jeho postavení přehodnotil tvůrce indexů FTSE Russell. K povýšení jakéhokoliv trhu do kategorie rozvinutých došlo u tohoto poskytovatele po necelých deseti letech. Česko však v popsané kategorii chybí.

„Vývoj ukazuje na zásadní změnu Polska ve vnímání světových investorů,“ prohlásil Marek Dietl, prezident varšavské burzy. „Reklasifikace Polska podpoří zájem nových investorů o polské emitenty a otevře enormní příležitosti pro celý kapitálový trh,“ doplnil pro Financial Times.

„Polsko už nebude mít tolik společného s Ruskem, naopak se více podobá Německu,“ glosovala vývoj u českého souseda redaktorka listu Financial Times Kate Allen.

Povýšení Polska mezi rozvinuté trhy zároveň pomohlo skupině 37 společností, mezi kterými jsou například banky PKO a Pekao. Ty nově spadají do skupiny firem na rozvinutých trzích.

Polsko si už minulý týden polepšilo rovněž u poskytovatele indexů Stoxx, jenž patří do skupiny Deutsche Boerse Group. Naopak u poskytovatele MSCI zůstává v kategorii rozvíjejících se trhů.

Díky vyšším investicím a silné spotřebě rostl v loňském čtvrtém čtvrtletí hrubý domácí produkt Polska tempem 5,1 procenta - šlo o nejrychlejší růst za šest let, vyplynulo z konečné zprávy polského statistického úřadu.

Polsko je největším příjemcem prostředků z kohezních fondů EU. Někteří analytici se obávají, že přibývající konflikty vlády s ostatními představiteli unie by ale firmy mohly od dalších investic odradit.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah