Průzkum: rychlou půjčkou si před výplatou pomáhá každý třetí Čech

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: Michael Tomes, E15

Po rychlé půjčce sáhne před výplatou každý třetí Čech, 28 procent z nich pochází z Moravskoslezského a Ústeckého kraje. Muži peníze nejčastěji utratí za spotřební elektroniku, ženy většinou splatí jiný úvěr nebo nakoupí potřebné věci do domácnosti. Vyplývá to z průzkumu srovnávače rychlých půjček kdodalip.cz, jehož výsledky má ČTK k dispozici. Od února do konce dubna server oslovil 890 respondentů.

Z výsledků průzkumu je patrné, že 63 procent všech dotazovaných si půjčuje v krajích s měsíční průměrnou mzdou pod 22 tisíc korun. Téměř tři pětiny žadatelů o krátkodobou půjčku jsou ve věku od 29 do 31 let, věkový rozsah dotazovaných byl od 25 do 48 let.

Výše rychlé půjčky je u mužů i žen v průměru 5250 korun, nejčastěji ji splatí do 11 dnů. Zhruba pětina lidí letos zvažuje použít půjčku k nákupu dovolené.

„Z průzkumu také vyplývá, že více než 20 procent všech dotazovaných za poslední dva roky snížilo počty půjček jejich konsolidací,“ uvedl projektový manažer serveru Radek Szirti.

Muži si půjčují častěji než ženy. Půjčku jsou ochotni použít na nákup zboží pro vlastní radost. Ženy s půjčenými penězi nakládají zodpovědněji. Využívají je především k zaplacení nečekaných výdajů, na které před výplatou nezbývají volné finanční prostředky. Zejména jde o opravu nebo nákup domácích spotřebičů. Velmi častým důvodem je i pokrytí jiného úvěru.

Pro 72 procent dotazovaných je při výběru půjčky nejdůležitější jednoduchost a rychlost jejího vyhledání. V současné době na trhu působí zhruba 150 poskytovatelů nebankovních půjček.