Putin obměnil vedení banky VEB, povede ji viceprezident Sberbank | e15.cz

Putin obměnil vedení banky VEB, povede ji viceprezident Sberbank

Sergej Gorkov
Sergej Gorkov
• 
ZDROJ: Sberbank

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruský prezident Vladimir Putin odvolal šéfa ruské zadlužené státní rozvojové banky Vněšekonombank (VEB) Vladimira Dmitrijeva. Jeho nástupcem jmenoval Sergeje Gorkova, který doposud působil jako viceprezident státní banky Sberbank. Uvedl to na svých internetových stránkách Kreml.

Agentura Reuters již minulý týden uvedla, že Putin Dmitrijeva odvolal poté, co se ukázalo, že náklady na záchranu VEB narostly na 16 miliard dolarů (393 miliardy korun). Dodala, že rozhodnutí je znamením toho, že v době krize dává Putin přednost fiskální disciplíně před loajalitou.

Putin je v Rusku známý tím, že není ochoten propustit ty, které považuje za své věrné, i když něco zkazí, dodal Reuters. V poslední obě je však stále častěji vidět, že kvůli ekonomické krizi podpořené nízkými cenami ropy, slabým rublem a západními sankcemi Putin svůj přístup mění.

Dmitrijev (62) byl v čele VEB od roku 2004 a je třetí vysoce postavenou osobou, která za posledních zhruba šest měsíců přišla o práci. Předchozí dva byli šéf státní železniční společnosti Vladimir Jakunin a šéf největšího ruského provozovatele vodních elektráren RusHydro Jevgenij Dod.

Když byly ceny ropy vysoké, VEB půjčovala obrovské částky na politicky vhodné, ale finančně problematické iniciativy, jako byly infrastrukturní projekty pro zimní olympijské hry v Soči v roce 2014

Politické změny zřejmě řídí napjatá finanční situace. Analytici varují, že ruský rezervní fond, který vláda využívá k pokrytí rozpočtového deficitu, může být kvůli poklesu příjmů z prodeje ropy a plynu za dva roky vyčerpán. Kreml tak potřebuje šetrnější manažery.

VEB, která je nekomerční státní korporací využívaná Kremlem k rozvoji ekonomiky a řízení státního dluhu, je však nyní pro Rusko spíše problémem, protože má obrovské dluhy a pro stát je zrovna nyní ta nejméně vhodná doba, aby jí s dluhy pomohl.

Když byly ceny ropy vysoké, VEB půjčovala obrovské částky na politicky vhodné, ale finančně problematické iniciativy, jako byly infrastrukturní projekty pro zimní olympijské hry v Soči v roce 2014. Nyní, když jsou ceny ropy nízké, však tento obrovský dluh způsobuje Kremlu spíše bolesti hlavy.

Podle informovaných zdrojů, na které se odvolává agentura Reuters, bude VEB do roku 2020 potřebovat pomoc 1,2 bilionu rublů (393 miliard korun). V letošním roce potřebuje 100 až 200 miliard rublů. Ruský ministr financí Anton Siluanov dnes podle agentury Interfax uvedl, že VEB obdrží 150 miliard rublů (49 miliard korun) na posílení své kapitálové struktury.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah