Raiffeisenbank láká na mobily zdarma. Vyjdou ale na tři tisíce

Pražské sídlo Raiffeisenbank

Pražské sídlo Raiffeisenbank Zdroj: Euro Tomas Novak

Tuzemské banky nepřestávají překvapovat ve způsobech lákání nových klientů. Raiffeisenbank je chce do svých poboček přivábit rozdáváním telefonů.

Klienti, kteří se bance upíší na dva roky, dostanou telefon Samsung Galaxy Trend Plus v ceně zhruba tři tisíce korun. Dva roky ale budou za účet eKonto komplet platit 129 korun měsíčně. Nakonec tedy zaplatí 3,1 tisíce.

„Počet telefonů není omezen,“ říká Tomáš Kofroň, mluvčí banky, která o sobě tvrdí, že je pro střední a vyšší třídu. Podle managementu banky střední třída v menších městech na mobil „zdarma“ uslyší.

Za snahou o přilákání zákazníků na placený účet stojí spuštění nového bezplatného produktu. „Zjistili jsme, že většina klientů požaduje účet bez poplatku za vedení,“ říká Vladimír Kreidl, člen představenstva Raiffeisenbank. Zavedení účtu pod názvem eKonto smart kopíruje situaci na trhu, kdy banky začínají nabízet bezplatné účty při splnění pravidel takzvaného aktivního využívání. Tím se většinou rozumí určitý počet transakcí a přísun minimální měsíční částky na účet. V případě nesplnění podmínek v daném měsíci banka klientovi naúčtuje fixní částku za vedení účtu. U eKonta smart je to 99 korun.

S podobnou nabídkou přišla už na jaře UniCredit Bank v podobě svého U Konta, které je zdarma při příchozích platbách 12 tisíc měsíčně. Na rozdíl od bezplatného eKonta ale nabízí bezplatné výběry z bankomatů nejen v Česku, ale i kdekoli v zahraničí. V případě nesplnění podmínky ale přijde na 199 korun měsíčně.