Řecké banky se tento týden asi neotevřou, slibům navzdory | E15.cz

Řecké banky se tento týden asi neotevřou, slibům navzdory

Řecká banka Piraeus Bank
Řecká banka Piraeus Bank
• 
ZDROJ: Piraeus Bank

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Představitel řecké vlády dnes připustil, že navzdory vládním slibům se řecké banky tento týden pravděpodobně neotevřou. Banky se kvůli masovému výběr vkladů zavřely před více než týdnem po ohlášení referenda o návrzích mezinárodních věřitelů a výběr peněz vláda omezila na 60 eur (zhruba 1600 korun) denně a pro důchodce na 120 eur týdně. Zdroje z řeckých bankovních kruhů dnes uvedly, že v bankomatech řeckých bank by mohla během jednoho až tří dní začít docházet hotovost.

Náměstek ministra pro reformu státní správy Jorgos Katrugalos v řeckém rozhlasu upozornil, že je pro otevření bank nutné přijmout příslušná administrativní rozhodnutí, což se zatím nestalo. „To asi nebude technicky možné tento týden,“ řekl.

Dva další vládní činitelé dnes ubezpečili, že Atény nebudou mít problém vyplatit mzdy státním zaměstnancům a důchody za týden. Řecký ministr hospodářství Jorgos Stathakis americké televizi CNBC řekl, že potíže nebudou, ať už dojde, nebo nedojde, k dohodě mezi Řeckem a zbytkem eurozóny.

„Nečelíme žádnému zvláštnímu problému s vyplácením mezd ve veřejném sektoru (13. července),“ řekl Mardas státní televizi ERT. „Na základě toho, co zatím víme, mohou být vyplaceny normálně,“ dodal. Mardas také zopakoval, že vláda neplánuje osekat bankovní vklady řeckých střadatelů, jak se začalo v zemi poslední dobou spekulovat.

„Hotovost v bankomatech začne být zítra skutečně problém,“ řekl agentuře Reuters zdroj obeznámený se situací bankovního systému. Druhý zdroj, jímž je nejmenovaný přední činitel jedné řecké banky, uvedl, že pokud se vláda v příštích dnech nedohodne, pak zásoba peněz v bankomatech dojde během dvou až tří dní.

Znovu se otevřou až s dohodou s věřiteli

Řecká vláda v souvislosti s tím, že se nebyla s to dohodnout s mezinárodními věřiteli na zahraniční finanční pomoci, rozhodla, že všechny řecké banky zůstanou od 29. června do 6. července zavřeny. Poté toto opatření prodloužila do středy 8. července. Později uvedla, že banky se znovu otevřou, jakmile se zemi podaří uzavřít dohodu s mezinárodními věřiteli.

Řecké banky jsou závislé na financování z nouzového programu a právě neochota Evropské centrální banky (ECB) zvýšit objem programu přiměla Atény před týdnem k jejich uzavření. ECB v pondělí odmítla v tomto ohledu cokoli měnit a na další její případné rozhodnutí je potřeba čekat do středy, kdy opět zasedá její vedení.

FT: Trhy se začínají připravovat na novou řeckou měnu
Grexit, tedy odchod Řecka z eurozóny, je již několik měsíců pravidelným tématem pro spekulace mezi odborníky na zahraniční měny. Pracovní předpoklad však byl, že všechny zainteresované strany se budou snažit vyřešit neshody a udržet zemi v eurozóně. Po nedělním „ne“ (odmítnutí podmínek věřitelů pro uvolnění další finanční pomoci) v řeckém referendu se z Grexitu místo pouhé možnosti stává zvýšená pravděpodobnost a trhy se začínají připravovat na novou řeckou měnu, píše Financial Times.

Analytici: Pravděpodobnost odchodu Řecka z eurozóny stoupla

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah