Řecké banky zůstanou zavřené. Novým ministrem financí bude Tsakalotos | E15.cz

Řecké banky zůstanou zavřené. Novým ministrem financí bude Tsakalotos

Euklid Tsakalotos
Euklid Tsakalotos
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Celkem 61,31 procenta voličů v Řecku v referendu odmítlo podmínky dohody o finanční pomoci. Eurozónu a Atény čeká vyjednávání, možná i o budoucnosti země v eurozóně. Řecký ministr financí Janis Varufakis odstoupil z funkce, aby usnadnil nová jednání s věřiteli, nahradí jej dosavadní vyjednavač Tsakalotos. EK čeká na vyjednávací mandát euroskupiny. Mezitím došlo k potvrzení spekulace, že Řecko prodlouží bankovní prázdniny, podle šéfky tamní bankovní asociace o dva dny.

Francouzsko-německý summit o budoucnosti eurozóny a řešení řecké krize skončil. Angela Merkelová odletěla po večeři a jednání do Německa, Zítra budou Hollande a Merkelová v Bruselu na summitu eurozóny, který má začít v 18 hodin. O obsahu jejich dnešního jednání v Elysejském paláci není nic známo. Před ním společně prohlásili, že pokud jde o Řecko dveře jsou otevřené, času je málo, solidarita se snoubí s odpovědností a míč je na straně Řecka .

Angela Merkelová a Francois Hollande Autor: ctk

Nový řecký ministr financí Euklidis Tsakalotos podle komentáře agentury Reuters určitě přinese změnu stylu ve srovnání s jeho předchůdcem Janisem Varufakisem. Ale pokud vyjednavači euroskupiny čekají, že bude měkčí než Varufakis, budou nepříjemně překvapeni. Jediné, co mají očekávat, je že Tsakalotos zdvojnásobí úsilí o odpis části řeckého dluhu.

ECB nenavýší nouzové financování řeckých bank

Řecká vláda vydá také nový výnos, kterým minimálně o několik dnů prodlouží uzavření bank. Potvrdila to šéfka řecké bankovní asociace Louka Katseliová. Řecké banky jsou mimo provoz od minulého pondělí poté, co jim Evropská centrální banka (ECB) odmítla zvýšit objem nouzového financování.

Nový ministr financí Tsakalotos

Novým řeckým ministrem financí bude Euklidis Tsakalotos. Informovaly o tom agentury Bloomberg a Reuters s odkazem na řecké vládní zdroje. Tsakalota po svém odstoupení podpořil také bývalý ministr financí Řecka Varufakis. Tsakalotos doposud působil jako hlavní vyjednávač Atén s mezinárodními věřiteli. Tsakalotos složí v příštích hodinách přísahu u prezidenta.

MMF je připraven pomoct, bude-li požádán

Mezinárodní měnový fond (MMF) pozorně sleduje vývoj situace v silně zadluženém Řecku a je připraven této zemi poskytnout pomoc, pokud o to bude požádán. Uvedla to šéfka MMF Christine Lagardeová. „MMF zaznamenal nedělní referendum konané v Řecku,“ uvedla Lagardeová. „Situaci pozorně sledujeme a jsme připraveni Řecku pomoci, pokud o to budeme požádáni,“ dodala.

Řecko podle zdrojů agentury Reuters vydá nový výnos, kterým minimálně o několik dnů prodlouží uzavření bank. Ty jsou mimo provoz od minulého pondělí. Oficiální zdroje zatím tuto informaci nepotvrdily. Řecký premiér sliboval, že se banky otevřou v úterý, ať referendum dopadne jakkoli.

Gabriel: Řecku hrozí insolvence

Řecku hrozí insolvence. Ve svém projevu to podle agentury Reuters řekl německý vicepremiér a ministr hospodářství Sigmar Gabriel s tím, že EU nesmí nechat Řecko na holičkách a měla by se připravit mu poskytnout humanitární pomoc.

Analytici: Brzké dosažení dohody Řecka s věřiteli je téměř nemožné

Pravděpodobnost odchodu země z eurozóny je nyní již více než 50procentní. V reakci na výsledky referenda o přijetí návrhu mezinárodních věřitelů a ohlasů na ně to řekl analytik společnosti Deloitte David Marek. „Obě strany nyní žijí v paralelních vesmírech. Zatímco Řekové míní, že se jejich vyjednávací pozice po referendu zlepšila, ostatní si myslí opak,“ uvedl Marek.

Zásadní pro další vývoj bude podle něj už dnešní jednání Evropské centrální banky. Pokud nezvýší objem likvidity do řeckých bank, ty v úterý neotevřou a ukáže se, že premiér Alexis Tsipras lhal. Prohlásil totiž, že otevřou i v případě odmítnutí návrhu.

Tsipras telefonoval s Merkelovou

Nejmenovaný řecký vládní činitel potvrdil, že premiér Alexis Tsipras dnes odpoledne telefonicky hovořil s kancléřkou Angelou Merkelovou. Ta prý souhlasila, že Řecko může na zítřejším jednání předložit nové návrhy na řešení stávající situace.

Výsledek referenda zvětšil propast mezi Řeckem a eurozónou

Výsledek řeckého referenda ještě zvětšil propast mezi Řeckem a ostatními zeměmi eurozóny, uvedl místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis. Evropská komise podle něj nemůže vyjednávat o novém záchranném balíku pro Řecko bez mandátu od euroskupiny.

„Komise bere na vědomí výsledek řeckého referenda, respektujeme demokratickou volbu řeckého lidu,“ řekl Dombrovskis na úvod svého prohlášení. „Z této krize neexistuje snadná cesta, příliš mnoho času a příležitostí již bylo ztraceno,“ doplnil eurokomisař.

Komise je podle něj připravena s Řeckem i nadále pracovat, nicméně nemůže s ním vyjednávat nový záchranný program bez mandátu od euroskupiny, tedy ministrů financí eurozóny. „Evropa stála během krize vždy na straně řeckého lidu. Evropští daňoví poplatníci nabídli bezprecedentní finanční pomoc,“ dodal s tím, že od roku 2010 bylo vyplaceno 184 miliard eur (nyní skoro pět bilionů korun).

Seibert: Podmínky pro nové rozhovory zatím nebyly splněny

Vyjednávání s Řeckem je stále možné zahájit, nicméně podmínky pro tyto nové rozhovory o dluhové krizi zatím nebyly splněny. Prohlásil to podle agentury Reuters mluvčí německé vlády Steffen Seibert. Nyní je podle něj na Řecku a jeho vládě, aby přišla s novými návrhy.

Řecký prezident jedná s premiérem Tsiprasem a předsedy dalších řeckých stran

Podle agentury Reuters bude premiér Tsipras v mezičase jednání s politickými špičkami Řecka také telefonovat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Telefonní hovor prý inicioval sám Putin.

Ministři financí eurozóny podle agentury Reuters očekávají, že jim Řecko předloží své nové návrhy v úterý. Zasedání ministrů by mělo proběhnout dnes ve 13:00 SELČ.

Kdo a s kým dnes bude jednat? Přehled dnešních nejdůležitějších schůzek:
- Předsedové Evropské komise (Juncker), Evropské rady (Tusk), Evropské centrální banky (Draghi) a euroskupiny ( Dijsselbloem)

- Evropská centrální banka o tom, zda do řeckých bank dodá hotovost.

- Večer se v Paříži na večeři sejdou německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident François Hollande

Komu dluží Řekové nejvíc? Přehledná infografika portálu Politico.eu

Argentinská prezidentka Cristina Kirchnerová vyjádřila jménem svého lidu a vlády „solidaritu s řeckým lidem a vládou“. Její země v roce 2002 řešila krizi se státním dluhem vyhlášením bankrotu

Slovenský tisk: Řecko asi opustí euro, Evropa mu ještě může pomoci

Řecký lid v neděli patrně rozhodl o neřízeném bankrotu, konci eura v zemi a o nové kapitole Evropské unie, napsal slovenský list Sme v reakci na výsledek referenda, kterým Řekové odmítli podmínky věřitelů pro novou dohodu o další finanční pomoci. Podle Denníku N by EU ještě měla motivovat Atény k reformám výměnou za částečné odpuštění dluhu. Čtěte více.

Varufakis nečekaně odstoupil

Řecký ministr financí Janis Varufakis nečekaně oznámil, že odstupuje z funkce. Na svém blogu uvedl, že si je vědom, že někteří z představitelů euroskupiny by uvítali, kdyby s ním už nemuseli jednat. Jeho „absence“ by prý usnadnila premiérovi Alexisi Tsiprasovi vyjednání dohody s eurozónou. Právě z tohoto důvodu opouštím dnes ministerstvo financí, dodal Varufakis.

„Budu i nadále podporovat premiéra Tsiprase, nového ministra financí a naši vládu,“ uvedl řecký ministr ve svém prohlášení, ve kterém rovněž ocenil statečnost řeckých voličů. „Slavné OXI (Ne), které dali najevo demokratům na celém světě je jen začátek,“ dodal.

MinisterNo More! http://t.co/Oa6MlhTPjG

— YanisVaroufakis(@yanisvaroufakis) July 6, 2015

Euro v reakci na řecké referendum vůči dolaru prudce oslabilo, pak došlo k mírné korekci

Dijsselbloem: Je to politováníhodný výsledek

Šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem označil výsledek nedělního řeckého referenda za „velmi politováníhodný pro budoucnost Řecka“. O výsledcích hlasování bude euroskupina jednat v úterý. „Pro oživení řecké ekonomiky jsou obtížná opatření a reformy nevyhnutelné. Nyní budeme čekat na iniciativu řeckých úřadů,“ dodal.

Schůzka se uskuteční před summitem zemí eurozóny, který na úterní večer svolal předseda Evropské rady Donald Tusk.

Jasné "NE"

Volební účast v Řecku s jedenácti miliony obyvatel a s necelými deseti miliony registrovaných voličů činila 62,5 procenta. Pro přijetí podmínek nového záchranného programu hlasovalo 38,68 procenta voličů. Neplatných hlasovacích lístků bylo 5,8 procenta. Po sečtení odevzdaných hlasů to potvrdilo řecké ministerstvo vnitra.

Příznivci dohody nezvítězili v žádném z volebních okrsků, nejblíže k tomu měli v Lakónii na jihu ostrova Peloponés. V tomto okrsku proti podmínkám hlasovalo „jen“ 51,17 procenta voličů. Nejhlasitěji návrhy odmítl západ Kréty, kde tak učinilo 73,77 procenta voličů.

Další kolotoč vyjednávání

Eurozónu a Atény nyní čeká vyjednávání o nové dohodě a o další budoucnosti země v eurozóně. Předseda Evropské rady Donald Tusk se ráno chystá o situaci jednat s šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem, šéfem Evropské centrální banky (ECB) Mariem Draghim a vedoucím ministrů financí zemí eurozóny, Nizozemcem Jeroenem Dijsselbloemem. Na úterní večer Tusk svolal mimořádný summit zemí eurozóny, kterému bude předcházet přípravné jednání ministrů financí zemí platících eurem.

Mezitím se řecká vláda v čele s premiérem Alexisem Tsiprasem a ministrem financí Janisem Varufakisem připravuje na nová vyjednávání s věřiteli, od kterých chce souhlas s odpisem části dluhu.

Takzvaný Grexit, čili odchod Řecka z eurozóny, se zdá jako realistický scénář. Na svém twitterovém účtu takto v noci zatím ještě průběžné výsledky okomentoval slovenský ministr financí Peter Kažimír.

Konec bankovních prázdnin

V Řecku by dnes měly skončit týdenní bankovní prázdniny, které byly Atény nuceny kvůli nedostatku hotovosti vyhlásit. Zatím ale není jasné, zda banky v úterý nakonec otevřou a zda v zemi skončí kapitálová omezení na výběry, které nyní mohou činit maximálně 60 eur denně. Zatímco řecká vláda slibuje finanční ústavy otevřít, někteří analytici to považují bez přístupu bank k hotovosti za nemožné.

Eurozóna a Atény se rozcházejí v názorech, co z referenda vyplývá. Zatímco řecký premiér Alexis Tsipras hodlá zahájit nové vyjednávání zahrnující odpis části řeckého dluhu, z evropské strany se neoficiálně ozývají názory, že už není moc o čem jednat. V úterý se řeckou krizí bude zabývat mimořádný summit zemí eurozóny, který ještě v neděli po zveřejnění prvních průběžných výsledků svolal předseda Evropské rady Donald Tusk.

Trhy v Asii reagovaly poklesem

Výsledek nedělního řeckého referenda přijaly asijské a australské trhy s obavami. Hned na úvod obchodování hodnoty indexů poklesly o více než jedno procento.

Index tokijské burzy Nikkei 225 krátce po dnešním otevření burzy poklesl o 1,5 procenta, o půl hodiny později se obchodoval se ztrátou 1,4 procenta na 20.256,69 bodu. Podobně zaznamenal ztráty jihokorejský index Kospi, který poklesl o 0,9 procenta na 2085,67 bodu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video