Řecké dluhopisy se můžou vrátit na trh už příští rok, tvrdí šéf záchranného mechanismu

Řecko, ilustrační foto

Řecko, ilustrační foto Zdroj: profimedia.cz

Řecký parlament
Santorini (Řecko)
Ostrov Kos
V Řecku je zvykem, že starší voliči hlasují ráno, zatímco mladší ročníky, které často podporují radikální levici, chodí hlasovat později.
Ze skupiny, v níž čeští fotbalisté bojovali, do čtvrtfinále překvapivě postoupilo také Řecko. Naprázdno tak letos vyšli Rusové.
14
Fotogalerie

Řecko by se mohlo začít vracet na finanční trhy v příštím roce, pokud bude pokračovat s hospodářskými reformami. Řekl to dnes šéf záchranného fondu eurozóny ESM Klaus Regling.

"Asistovali jsme pěti zemím v době krize: Řecku, Irsku, Portugalsku, Španělsku a Kypru. U čtyřech z nich je to úspěšný příběh," řekl Regling na konferenci na Kypru. "Očekávám, že Řecko se může také začít vracet na trhy v příštím roce, pokud bude pokračovat v reformování. Řecko je stále nedokončeným dílem," dodal.

Představitelé Řecka již signalizovali, že Atény by mohly prodat jednu nebo dvě malé tranše dluhopisů po začlenění řeckého dluhu do programu kvantitativního uvolnění měnové politiky Evropské centrální banky. Prodej dluhopisů by byl testem chuti trhu a signálem investorům, že země zasažená krizí se dostává zpátky na nohy.

Aby však získala země nárok na začlenění do programu, musí se nejprve dokončit kontrola plnění reforem, kterou nyní provádějí její věřitelé. Nabídka dluhopisů by byla prvním vstupem země na trhy od roku 2014.

Řecko do roku 2010 obdrželo tři záchranné programy. Současný záchranný program v hodnotě 86 miliard eur (2,3 bilionu korun) vyprší v roce 2018, napsala agentura Reuters.