Rekordní pokles končí, úrokové sazby hypoték v červenci stouply | E15.cz

Rekordní pokles končí, úrokové sazby hypoték v červenci stouply

Rekordní pokles končí, úrokové sazby hypoték v červenci stouply
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK
pav

Pokles úrokových sazeb hypoték na historická minima se v červenci zastavil. Průměrně sazby stouply na tři procenta. V červnu byly na 2,95 procenta, což byla nejnižší hodnota za dobu sledování ukazatele. Vyplývá to z údajů Fincentrum Hypoindexu, který od roku 2003 sleduje průměrnou úrokovou sazbu hypoték bez ohledu na dobu fixace.

Prázdniny se podepsaly na sníženém zájmu o hypoteční úvěrování. Banky poskytly 8770 hypotečních úvěrů v objemu 14,078 miliardy korun. To je meziměsíční pokles o 17,4, respektive 18,5 procenta. Meziročně si ale trh polepšil o 55,6 procenta (54 procent).

„Banky zapojené do Fincentrum Hypoindexu sjednaly i v prázdninovém červenci vysoký objem hypotečních úvěrů, sazby se však příliš neměnily. U největších bank zůstaly sazby shodné s předchozím měsícem a celková změna Hypoindexu byla způsobena čistě změnou tržních podílů ve sjednaných úvěrech mezi největšími bankami,“ komentoval vývoj vedoucí analytik Fincentra Josef Rajdl.

Vývoj úrokových sazeb hypoték od června 2012 do června 2013Vývoj úrokových sazeb hypoték od června 2012 do června 2013Autor:

Průměrné úrokové sazby hypoték svým mírným růstem sice naznačují konec období poklesu, výhled do budoucna poskytla Česká národní banka v aktuální makroekonomické prognóze. S prognózou ČNB je konzistentní pokles krátkodobých tržních úrokových sazeb na nulovou úroveň ve zbytku letošního roku, uvedl ředitel sekce měnové a statistiky centrální banky Tomáš Holub.

Přestože počet ani objem hypotečních úvěrů poskytnutých na refinancování banky nezveřejňují, za červencovými výbornými výsledky jsou prý patrné stopy úvěrů na splacení starších hypoték. Nižší průměrná výše úvěru (1,6 milionu korun) souvisí se stagnací realitního trhu a s poklesem cen nemovitostí, díky čemuž si lidé mohou půjčit nižší úvěr. Dalším důvodem je právě refinancování. Domácnosti, které mění banku, refinancují pouze zůstatkovou část jistiny, a tudíž čerpají nižší úvěr o již uhrazené splátky jistiny.

Lidé sjednávají nejčastěji hypotéky se sazbou 3,34 % p. a.

Úrokové sazby hypoték klesnou už jen mírně

Autor: ČTK, pav
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!