S&P: Řecké banky mohou zhoršit ratingy balkánských zemí | E15.cz

S&P: Řecké banky mohou zhoršit ratingy balkánských zemí

Řecké banky Alpha Bank a Attica Bank
Řecké banky Alpha Bank a Attica Bank
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Úvěrové známky balkánských zemí by se mohly zhoršit, pokud by se do jejich bankovních systémů přenesly problémy Řecka. Upozornila na to dnes mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's. Poukázala přitom na to, že řecké bankovní domy jsou v Bulharsku, Rumunsku, Srbsku, Makedoni a v Albánii "systémově významnými" bankami.

Pokud by Řecko muselo vyhlásit bankrot a jeho banky by zkrachovaly, mohlo by v okolních zemích, kde působí pobočky řeckých bank, dojít k dominovému efektu. Kdyby je vlády těchto zemí musely sanovat, poškodilo by to jejich finanční situaci a následné omezení úvěrové aktivity by balkánským zemím zhoršilo dlouhodobé vyhlídky ekonomického růstu, uvedla S&P.

„Nevylučujeme možnost vládní podpory (bankám),“ uvedla S&P. „Pokud by taková podpora výrazně oslabila vládní fiskální a dluhovou pozici, mohlo by to mít negativní dopady na státní ratingy,“ dodala S&P podle agentury Reuters.

S&P: Řecké banky mohou na Balkáně plenit

Řecká Alpha Bank má pobočky v Rumunsku, Bulharsku, Srbsku, Albánii a Makedonii. Eurobank Ergasias a Piraeus Bank působí v Rumunsku a Bulharsku. Jejich podíly na trzích těchto zemí se pohybují v Rumunsku a Srbsku kolem 15 procent, zatímco v Bulharsku a Makedonii jsou více než pětinové.

S&P uvedla, že tyto řecké banky mohou ve snaze o přežití začít plenit své balkánské pobočky a brát z nich nejkvalitnější aktiva. Snahy místních centrálních bank tyto pobočky oddělit od zbytku systému by pak podle agentury nemusely zastavit masový nápor na výběr vkladů.

The Guardian: Dohoda s věřiteli přinese Řecku peníze, ale i další strádání

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah