Šéf banky Barclays Bob Diamond rezignoval | E15.cz

Šéf banky Barclays Bob Diamond rezignoval

Bob Diamond, šéf banky Barclays
Bob Diamond, šéf banky Barclays
• 
ZDROJ: Reuters

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Generální ředitel britské banky Barclays Bob Diamond rezignoval s okamžitou platností na funkci. Důvodem je skandál kolem podvodných manipulací s mezibankovními úrokovými sazbami. Informovala o tom dnes banka.

Diamond je druhou obětí aféry, v pondělí oznámil rezignaci předseda správní rady banky Marcus Agius. Barclays musí zaplatit americkým a britským úřadům rekordně vysoké pokuty v celkové sumě nejméně 450 milionů dolarů (přes devět miliard korun) jako urovnání obvinění, že se snažila manipulovat se sazbami LIBOR.

Britský předseda vlády David Cameron v pondělí oznámil, že Británie kvůli skandálu zahájí parlamentní vyšetřování praktik a zvyklostí domácího bankovního sektoru.

Více o skandálu s úrokovými sazbami čtěte:

Úřady v Británii a USA obvinily několik bank z Evropy, USA a Japonska včetně Barclays, že se snažily manipulovat se sazbami LIBOR, které se používají jako základ pro úroky u cenných papírů a úvěrů za stovky bilionů dolarů. Barclays údajně manipulovala se sazbami čtyři roky od roku 2005 téměř denně.

LIBOR je průměrná úroková sazba, za níž jsou si banky navzájem ochotny půjčovat na londýnském mezibankovním trhu. Používá se po celém světě jako měřítko pro stanovení sazby pro deriváty a další finanční produkty v objemu zhruba 350 bilionů dolarů. Malá změna sazby může mít velký dopad na výši účtovaných úrokových sazeb.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah