WTO varuje před obchodní válkou | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Šéf WTO: Obchodní válka ještě nezačala, už se ale objevily první kroky k jejímu propuknutí

Šéf WTO: Obchodní válka ještě nezačala, už se ale objevily první kroky k jejímu propuknutí
Roberto Azevedo
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Generální ředitel Světové obchodní organizace (WTO) Roberto Azevedo varoval, že obchodní válka mezi Čínou a Spojenými státy by měla vážné dopady na světovou ekonomiku. V rozhovoru s BBC rovněž upozornil, že nynější obchodní spory mezi dvěma největšími ekonomikami světa představují jeden z nejobtížnějších momentů ve 23leté historii WTO.

Americký prezident Donald Trump minulý týden podepsal dekret, který by mohl vést k uvalení cel na dovoz čínského zboží v hodnotě až 60 miliard dolarů (1,2 bilionu korun). Čína následně pohrozila odvetnými opatřeními. Uvedla rovněž, že po obchodní válce netouží, ale nebojí se do ní vstoupit.

Peking podle dnešní zprávy vlivného deníku čínské komunistické strany The Global Times v brzké době představí seznam možných odvetných cel na dovoz amerického zboží. Čína již minulý týden pohrozila zavedením cel na zboží z USA v hodnotě až tří miliard dolarů, například na vepřové maso, jablka či ocelové trubky. Reagovala tak na americká cla na ocel a hliník, která vstoupila v platnost v pátek.

Trump boří pravidla mezinárodního obchodu

Azevedo uvedl, že globální obchodní válka sice ještě nezačala, ale již se objevily první kroky směřující k jejímu vypuknutí. Lidé podle něj začínají chápat, jak je situace vážná a jaké by mohla mít dopady na světovou ekonomiku. "Stále pokračují jednání," upozornil šéf WTO. "Chceme se této válce vyhnout, takže teď musíme pro její odvrácení učinit vše, co je v našich silách," dodal.

Azevedo rovněž uvedl, že nezaregistroval žádné známky odklonu Spojených států od WTO. Trumpovu vládu již několik zemí obvinilo, že vytváří krizi ve WTO, protože blokuje jmenování obchodních soudců a odvolává se na národní bezpečnost, což je tradičně v rámci WTO tabu, aby ospravedlnila zavedení cel na ocel a hliník. Trump minulý měsíc označil WTO za "katastrofu".

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!