Slovensko varuje banky před transformací na zahraniční pobočky | E15.cz

Slovensko varuje banky před transformací na zahraniční pobočky

Zahraniční banky na Slovensku
Zahraniční banky na Slovensku
• 
ZDROJ: Kolaz E15

Edita Muchová, Bratislava

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Přijít do kterékoli banky podnikající na Slovensku a vzít si z ní půjčku už nebude tak snadné. Všechny pobočky zahraničních bank budou mít totiž od léta zákaz hypotečních obchodů. Ministerstvo financí uvádí jako oficiální důvod „příliš specifický charakter těchto obchodů“, kvůli němuž se vláda rozhodla chránit peníze občanů. Otázkou však zůstává, zda prvotním motivem není strach.

Ne však strach o peníze občanů, ale o odliv kapitálu. Premiér Robert Fico se svým šéfem financí Peterem Kažimírem už dlouho – od vypuknutí krize – připomínají nepříjemnou možnost, že by zahraniční matky slovenských bank mohly v případě problémů odvést své zdroje ze slovenské ekonomiky. A jako zahraničním pobočkám by jim to šlo jednodušeji. Přitom první bankou, která oficiálně transformaci oznámila, je UniCredit Bank.

Na negativní dopad transformace upozorňuje i centrální banka. „Pobočky nemají právní subjektivitu a nedisponují vlastním kapitálem. Důsledkem je automatický a okamžitý přenos všech rizik bankovní skupiny na její pobočku,“ konstatovala v obhajobě navrhované změny. Kromě toho by národní banka neměla možnost tak výrazné kontroly těchto poboček, jako má v případě dceřiných firem. Klienti by zase mohli doplatit na smlouvy, které by s nimi pobočky mohly uzavírat podle cizích zákonů.

Taková vyjádření a kroky však logicky pobouřily bankovní obec. „Jsme přesvědčení, že novela diskriminuje část trhu a omezuje konkurenci,“ vzkázal výkonný ředitel Slovenské bankovní asociace Ladislav Unčovský. Podle něj je i v rozporu s unijními pravidly, a hrozí tak právní řízení, jelikož se omezení nepřiměřeně dotýkají zahraničních bank, nikoli těch se sídlem na Slovensku. Banky proto žádají, aby byl návrh, který čeká na rozhodnutí zástupců lidu v parlamentu, změněn. Vládní Smer má však v plénu pohodlnou většinu.

Autor: Edita Muchová, Bratislava

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.